Sanghaj ezeréves népművészete elevenedik meg fotókon és szemet gyönyörködtető alkotásokon a Budapesti Kínai Kulturális Központ rendezte kiállításon, mely június 14-ig tekinthető meg a központ Stefánia úti épületében.
Tradíció és mesterség – Sanghaj kézműves öröksége című tárlat Kína legnépesebb városának hagyományait mutatja be. A fotókon megelevenednek a Sanghaj szűk utcáin rejlő emlékek, a város varázslatos szépsége, valamint az ezeréves kézművesség. Az ünnepélyes megnyitó köszöntőit követően a Shanghaji Népművészeti Egyesület elnöke, Li Shoubai, aki maga is a papírvágás mestere, egy vezetett sétán mesélt saját művészetének szépségéről, technikájáról, valamint bemutatta a sanghaji népművészet többi ágát is. A haipai papírvágás finom áttört vonalaival a tradicionális sanghaji építészet ,a shikumen házai, a városi élet nyüzsgő hangulata is ábrázolható. A papírművészethez tartozik még a Jinshan parasztfestészet, a Songjiang szitanyomás, és a papírtekercselés (kvilling) is. A sanghaji textilművészet a kínai hagyományos hímzés és szövés lenyűgöző ötvözetének bemutatása is helyet kapott a tárlaton. A Luojing kék-fehér keresztöltésével készített „végtelen szerencse” motívuma is látható. A fotókon keresztül betekintés nyerhetünk a bambuszfaragás és a kőszobrászat, valamint a zománc- és az aranyművesség szépségébe is.
A program során a résztvevők testközelből ismerkedhettek meg a kínai papírvágás alapfogásaival és hagyományos technikáival. Li Shoubai mester élőben mutatta be páratlan kézügyességét, miközben mesélt a motívumok jelentéséről és a művészet kulturális hátteréről. A résztvevők egy előre bejelölt papírt kaptak, amelynek segítségével saját alkotást készíthettek, amely végeredményben egy pandát ábrázol. A foglalkozás végén mindenki hazavihette a saját kézzel készített művét. A program nemcsak élményt, hanem valódi betekintést nyújtott az ezeréves kézműves hagyomány világába.
A tárlaton a fotókon kívül összesen huszonkét kiemelkedő mestermunkát tekinthetnek meg az érdeklődők.