Igaz, hogy az iskola (1902-2002), majd az Ajtósi Dürer sori iskolaépület (1908-2008) is túl van már a maga centenáriumán, 2023. március 7-én mégis egy százéves évfordulót ünnepeltek a Szent István Gimnáziumban. Ezúttal az épület lépcsőházában található Szent István-szobor alkotójának, Kirchmayer Károly születésének századik évfordulójára emlékeztek a zuglói alma materben.
A névadó szobrát 1999. március 12-én avatták a Szent István Gimnáziumban. Köszönhetően egy váratlan felajánlásnak.
– A férjem készítette többek között a kalocsai székesegyház mellett felállított Szent István-szobrot is – mesélte a szobrászművész özvegye, Kirchmayer Edit. – Ennek a szobornak aztán a kicsinyített mását is elkészítette, és ezt maga ajánlotta fel a zuglói gimnáziumnak.
Lázár Tibor, a Szent István Gimnázium immár húsz esztendeje hivatalban levő igazgatója elmondta, a szobor nemcsak azért jelentős, mert az iskola alapítóját ábrázolja.
– Befele jövet a diákok jó része megsimogatja az orrát, hogy ily módon is erőt merítsenek az aznapi megpróbáltatásokhoz. Ennek köszönhetően a szobor orra gyakorlatilag aranyszínűre kopott.
A dátumokból kiderül, a zuglói Szent István-szobor jövőre lesz 25 éves. Akkor valószínűleg ismét megkoszorúzzák majd az intézmény tanárai és növendékei. Idén azonban e rövid ünnepség keretében a szobor alkotójára, Kirchmayer Károlyra emlékeztek. Arra a szobrászművészre, aki az alkotás mellett több mint négy évtizeden át tanított is az általa alapított és vezetett Vasutas Szabadiskolában, és a többek között, Baján, Szolnokon, Nyírbátorban, Pécsen, Kalocsán kiállított köztéri szobrait mind Rákospalotán készítette, ám 1968 óta a Sárrét parkban lakott, és igazi zuglói lokálpatriótának vallotta magát. És, aki 1999-ben ezzel a Szent István-szoborral ajándékozta meg a 2002-es centenáriumára készülődő zuglói iskolát.