Ha lebontjuk a korlátokat és akadálymentesítjük a környezetünket, akkor a sérült társainknak is egyenlő esélyeket biztosítunk – ez volt az Esélyegyenlőségi nap egyik fő üzenete. A május 4-én megtartott programon számos érzékenyítő játékkal, bemutatóval és beszélgetéssel kerülhettek közelebb egymáshoz a zuglóiak.
A MEX táncsoport produkciójával kezdődő Esélyegyenlőségi napon Horváth Csaba köszöntőjében rámutatott, nemcsak támogatásokkal, hanem programokkal is segíti a kerület a fogyatékkal, hátránnyal élőket. Ilyen például az óvodákban a felzárkóztatást segítő foglalkozások, az iskolákban a gyógypedagógusok, akik a sajátos nevelési igényű gyerekekkel foglalkoznak. Nekik és családjaik részére második éve hirdetett az önkormányzat támogatási lehetőséget. A fejlesztések során pedig kiemelt figyelmet fordítanak az akadálymentesítésre. – De dolgunk van még bőven, hiszen a többségi társadalomnak kell a segítséggel élők akadályait lebontani – fogalmazott. Kisné Szivcsovics Nikolett esélyegyenlőségi tanácsnok beszédében azt hangsúlyozta, hogy az esélyegyenlőség alapvető jog, ami mindenkinek jár. Mint mondta, vesszőparipája a fizikai és az infokommunikációs akadálymentesítés, ugyanakkor úgy véli, nem a segítséggel élő csoportokat kell mindenáron integrálni a társadalomba, hanem korlátok lebontásával, az sztereotípiák, az előítéletek megtörésével ugyanolyan helyet biztosítani számukra, mint bárki másnak.
Az idei Esélyegyenlőségi díjat Szil Péter pszichoterapeuta, a ‘Békés Otthon’ és az ‘Erősebb nem’ kampány szakmai tanácsadója, és a Dr. Török Béla EGYMI kapta. Péter 23 éves korában elhagyta a kerületet és külföldre költözött, ma már ismét Zuglóban él, és segíti a Zuglói Közbiztonsági non-profit Kft. munkáját.
– Ez a díj a munkámnak, és annak a ténynek szól, hogy az önkormányzat úgy gondolja, a családon belüli erőszak komoly esélyegyenlőségi kérdés – fogalmazott a díjazott. A Dr. Török Béla EGYMI nevében Pásztor Éva intézményvezető és helyettese, Aranyiné Weglarz Tímea vette át az elismerést. Előbbi úgy fogalmazott, egy gyógypedagógiai intézmény életében minden nap ünnep, hiszen megünneplik a gyerekek aznapi fejlődését, és büszke a kollégáira, akik mindent megtesznek a nehézséggel küzdő kicsik, fiatalok segítéséért, megfelelően felkészítik őket a való életre, arra, hogy egyenlő eséllyel indulhassanak a társadalomba.
Az Örs vezér terén megtartott program védnöke, egyik műsorvezetője Fenyvesi Zoltán, esélyegyenlőségi aktivista volt, aki rámutatott, sokan sajnálják, mert kerekesszékes, de ha társadalom befogadja és nem zárkózik el tőle és a segítséggel élő társaitól, akkor ők is teljes életet élhetnek.
A szervezők több érzékenyítő beszélgetésről is gondoskodtak, így a maratonfutó, súlyemelő, gyógymasszőr Maticsi Ádám avatta be életébe az érdeklődőket, sőt masszázzsal is kedveskedett, valamint Zséda és Szil Péter a családon belüli erőszakkal kapcsolatban osztotta meg gondolatait.
A résztvevők a különböző szervezetek sátrainál játszhattak, például megtudhatták, hogyan közlekednek a vakok, miképpen kommunikálnak a siketet, honnan tudják, hogy merre mennek a látássérültek. Aki a kilenc állomásból legalább ötöt teljesített, sorsoláson ajándékot kaphatott.
A Zséda koncertjével záruló Esélyegyenlőségi napot Mozgásjavító Iskola, a Vakok Iskolája diákjai színesítették, de fellépett még a Nem adom fel együttes a Jelnyelvi kórus, az érdeklődők vakvezető kutya bemutatót is láthattak. Az eseményeket végig jelnyelvi tolmács fordította.