Reménykedjünk, lesz hó karácsonykor, de tegyünk azért, hogy ne csak fehér, hanem zöld is legyen az ünnep! Miképp lehet zöld? Például úgy, ha csökkentjük környezetünk terhelését, és ezzel egyidőben nem terheljük a pénztárcánkat sem. S a mostani inflációs válságban aligha kell tartanunk attól, hogy túlköltekezünk, de felesleges dolgokra ne pazaroljuk pénzünket!
A karácsony közeledtével sokunkban elhatalmasodik a megfelelési kényszer és a költekezési láz, aminek eredménye a túlzott és felesleges vásárlás. Egypár inspirációval elkerülhetjük a vásárlási őrületet – mondja Sáhy Gábor, a Cseriti stratégiai vezetője. Fedezzük fel, miként tudjuk újrahasználni és újrahasznosítani a tárgyakat! Ne vásároljunk feleslegesen új termékeket. S egy csapásra két legyet ütünk, hisz ezzel jelentősen csökkentjük a hulladékmennyiséget is, azaz jóval kisebb szennyező lábnyomot hagyunk magunk után. Ráadásul egy igazán személyre szóló ajándéknak nem feltétlenül kell drágának lennie, hogy a megajándékozott számára az tényleg értékes legyen.
A Cseriti egyedi akciója során támogatni kívánja azokat a gyermekeket, akik számára a felajánlott tárgyak és játékok nélkül nem lenne örömteli az ünnep. A 2017 óta Zuglóban is, de egyébként számos más budapesti kerületben elérhető Cseriti üzlethálózatban a használt tárgyak széles skáláját érhetjük el, s viszonylag jó áron. Sáhy elmondta azt is, hogy a Cseriti üzletek egyben leadó pontként is működnek, vagyis bárki beviheti megunt, már nem használt, de mások számára még értéket képviselő, jó állapotú holmijait. Az így felajánlott „zöld tárgyak” egy részével az év során önkormányzatokon, szociális hálózatokon és civil szervezeteken keresztül hátrányos helyzetűek széles rétegét támogatják. Kiterjesztik a továbbadományozási programjukat is az Őrzők Alapítvánnyal együttműködve, s így a Tűzoltó utcai Gyermekklinikán fekvő vagy a szakrendeléseken megforduló gyermekeknek ezekkel az üzletekben leadott gyermekjátékokkal, gyermek- és ifjúsági könyvekkel, valamint kártya- és társasjátékokkal szereznek örömet és meglepetést. A december közepéig felajánlott tárgyak nagy részét már az ünnepek előtt eljuttatják az érintett intézményekbe.
Hasonló akciókat szervez a Tündérpakk Alapítvány, szintén Zuglóban, de országos hálózata révén számos helyen. Szomolányi Tímea elmondta, a tavalyi akciókhoz hasonlóan most is várják az adományokat. „Mint minden évben az idén is elindítjuk a fogadj örökbe egy gyermeket programunkat! A Facebook oldalukon lehet „gyermeket választani”, a csomagokat december 9-ig lehet elvinni a raktárukba! 1149 Budapest Nagy Lajos Király útja 179.Online adományozásra is lehetőség van(http://tunderpakk.hu/adomanyozoknak/).
A Baptista Szeretetszolgálat november 25-én indítja hagyományos cipősdoboz akcióját (ciposdoboz.hu). LiliputJátékvilágtól kezdve a Bookline akción át különféle adományokat online is gyűjtenek. Az adakozó akár 790 forint átutalásával is sokat segíthet, mert ajándék-könyvcsomagokat állítanak össze. Tavaly 50 ezer gyermeknek csaltak mosolyt az arcára az adományozók bőkezűségének köszönhetően.
MikulásGyár is hasonló küldetést vállalt fel, nem tesz különbséget ember és ember között, nem kérdezi, ki miért éhezik. Ők úgy látják, a rászorultaknak tartós élelmiszerre van a legnagyobb szükségük, így, azt szeretnék, hogy hozzanak minél több konzervet, tésztát, lisztet, cukrot, rizst, krumplit, almát, olajat, ivóvizet, édességet. A MikulásGyár november 30. és december 22. között tart nyitva a budapesti Városháza parkban és az Etele Plazában, és számos postán (adomanyozas.mikulasgyar.hu). És azzal is büszkélkednek, hogy egyre több önkéntes segítőjük van a karácsonyi szezonban, külföldről is érkeznek szép számban.
Az Igazgyöngy Alapítvány művészti iskolájának, tanodájának működtetésén kívül szintén gyűjt adományokat gyerekeknek, a legegyszerűbb emailben elérni őket (adomany@igazgyongyalapitvany.hu)
Az Autistic Art Alapítvány – mint ahogy neve is mutatja – egy olyan művészeti márka, amely az autizmussal élők alkotásait népszerűsíti. Itt lehet találkozni az alkotókkal és rajzaikkal, hogy kicsit jobban megértsük őket, és alkalmunk legyen támogatni a jövőjüket. Művészek öntik formába a gyerekek alkotásait, s az így megvásárolt termékekből befolyó pénz pedig visszaforgatható az autista otthonokba, hogy ott valóban otthon érezhessék magukat az autisták. Ahogy ars poeticájukban fogalmaznak: ’Ez azon ritka esetek egyike, amikor a pénz mindenkit boldogít. Azt is, aki adja, és azt is, aki kapja.’
Csernyánszky Judit