Vízalatti világ, a jégmezőn pusztító erdőtüzek, egy kihalt rinocérosz faj fotóit tekinthetik meg egyszerre látók, vakok és látásukban sérültek a World Unseen (Láthatatlan világ) című kiállításon július 7-ig az Óbudai Múzeum Goldberger Textilipari gyűjteményének Lajos utcai épületében.
Oláh Viktória a Canon Hungaria marketingkommunikációs vezetője nyitotta meg a tárlatot. A világcég magyarországi képviselete jelenlétének harmincadik évfordulója alkalmából rendezte meg a kulturális eseményt a társadalmi felelősségvállalás jegyében az Óbudai Múzeummal és a zuglói székhellyel rendelkező Magyar Vakok és Gyengénlátók Szövetségével együttműködve. Emellett egy a cég által kifejlesztett nyomtatási technológia eredményét is bemutatták tapintható fotók formájában. Oláh Viktória lapunknak elmondta, hogy a vállalat első ilyen jellegű fotókiállításának alcíme El nem mondott történetek is lehetne, hisz a kiállított tíz alkotás nem a megszokott, vagyis a láthatatlan oldaláról mutatja be a világot.
„Egy londoni kiállítás anyagát képezték ezek a fotók. Szándékosan olyan alkotásokat gyűjtöttünk össze a cég fotósai által készített gazdag anyagból, melyek a látók számára is új élményt nyújthatnak, például a jégmezők erdőtüzeiről, melyekből szám szerint több van, mint Dél-Európában, de a hírekben nem hallhatunk ezekről. Minden egyes fotó mellett látható az eredti kép egy látássérült szemszögéből, valamint a tapintható alkotás is, emellett egy okostelefonon keresztül QR kód segítségével elérhető tájékoztató hanganyag. Így válik teljes élménnyé látóknak és látásukban sérülteknek a kiállítás. Ha mindezt végighallgatja a látogató, körülbelül ötven percet-egy órát tölt el a kiállítás megtekintésével, melynek során betekinthet egy afrikai törzs hétköznapjaiba is, vagy egy kipusztult rinocéroszfajta történetébe. Továbbá van egy a mesterséges intelligencia által generált portré is, amit nem fotós készített, viszont meglepően élethű.”- tájékoztatta lapunkat Oláh Viktória, aki a kiállítást megnyitó beszédében kiemelte, hogy a tárlat fő célja az inkluzivitás, tehát egy adott közösségben lévő egyének sokszínűségének és különbözőségének elfogadása és megbecsülése. Hozzátette, hogy a különleges, réteges nyomtatási technika lényege, hogy maximum 55 réteget különböző színekben épít fel a nyomtató, a rétegkülönbségek adják a térbeliséget, így tapintható ki például egy szempilla, egy fejforma.
Nagy Sándor a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének elnöke köszöntőjében utalt a vállalat és a szövetség együttműködésének fontosságára. A szövetség jelszava „Együtt formáljuk élhetőbbé a világot” véleménye szerint összecseng a vállalat hitvallásával „A képalkotással teremtünk jó változásokat a világban”.
„A látássérült emberek mindeddig fényképeket nem tudtak tanulmányozni. E technológia elterjedése lehetővé teszi, hogy a látássérült ember a környezetét még jobban megismerje.” – emelte ki az elnök.
Söptei Erzsébet, az Óbudai Múzeum szakmai igazgatóhelyettese szerint a kiállítás megmutatja, hogyan lehet a fotóművészet segítségével hidakat építeni különböző kultúrák és emberek között.
„A kiállítás segít abban, hogy a látássérültek csoportja egy új megoldással találkozzon, a látók számára pedig érzékenyítő jellegű és látássérültekkel való egyidejű és kompromisszumok nélküli közös értelmezés lehetőségét nyújtja.”
Bertyák Bence a vállalat Big Shot című fotós tehetségkutató látássérült résztvevője elmondta, hogy ő ugyan születés óta látássérültként, az alig látás és a vakság határán él, de ennek ellenére a fotózás a szenvedélye.
„Az egyedi nyomtatástechnikának köszönhetően a kiállított képek olyan élményt adnak, ami eddig nem volt elérhető a látássérültek számára. A későbbiekben e technológia alkalmazható lehet e csoport természettudományos oktatásában is, hiszen például megismerhetővé válik, hogyan is néz ki egy rinocérosz.” – mondta köszöntőjében Bertyák Bence. „A fotózáshoz elengedhetetlen a látás, de én mégis a technika segítségével tudok fotózni. Azt gondolják az emberek, hogy vannak lehetetlen dolgok, amiket nem tudnak megvalósítani, ám ez a kiállítás is igazolja, hogy érdemes türelemmel kivárni a technikai fejlesztések eredményeit, melyek által a lehetetlennek gondolt dolgok megvalósulnak.”- zárta köszöntőjét a fotós.