Farmerdzsekire hímzett minták, textilből készített állatok, érdekes kerámia használati tárgyak mellett festmények, grafikai alkotások és megannyi kreatív alkotás várja az érdeklődőket a Mesterek és Tanítványaik című kiállításon a Zuglói Ifjúsági Centrumban (ZIC).
A kiállatás apropóját a Zuglói Munkácsy Mihály Általános Iskolában idén 20 éve működő Alapfokú Művészeti Iskola jubileuma adta, melyen az intézmény művésztanárai és diákjaik mutatkoztak be.
Becski Leonóra textilművész, az iskola művészeti főigazgató-helyettese két diákjának a munkáit mutatta be a tárlaton.
„Az ember ahogy alkot, nagyon sok tapasztalatot gyűjt az évek során és ezeket adja át a gyerekeknek. Ezek közé tartoznak például a különféle technikák elmélyült ismerete, de a tervezés folyamatában, a kreatív gondolkodásban is segítjük őket. Az esztétikai nevelés is különösen fontos. Az alkotás közben megjelenik a személyiség is, kit, mi érdekel ”- beszélt a művészeti nevelés lényegéről lapunknak Becski Leonóra. Kérdésünkre elmondta, hogy manapság az internet, a digitális impulzusok hatása miatt nem lehet már régi módszerekkel oktatni, mert a gyerekek sokszor felszínesek, türelmetlenek, gyorsan akarnak eredményt elérni.
„Egy művészeti alkotás elkészítéséhez viszont le kell tenni az alapokat. Próbáljuk játékos feladatokkal, az érdeklődésük szerint átadni ezt a tudást. Nagyon sok mindenen kell változtatni ahhoz képes, ahogyan például mi tanultunk.”
A művésztanár két olyan tanítványát hozta el, akik a tavalyi országos textilversenyen elsők lettek. A kiállításon a nyertes túzok, a szem formájú zsebkendőtartó és az ananász-táska is megtekinthető. Kiss Fruzsina 6. b osztályos tanuló azért választotta a textilművészetet, mert jobban szeret varrni, mint rajzolni.
„Gyapjúlfilccel szeretek dolgozni. Az órákon például varrtunk tengeri élőlényeket, medúzát, rákot”- a tanárnő hozzátette, hogy Fruzsinak nem kell tanácsokat adni, elég csak terelgetni őt. Mindig hallgat mesterére, megfogadva a tanácsait, azokból építkezik.
Fruzsi hozzátette, nem akar textilművész lenni, csak hobbiként foglalkozik ezzel. Még nem döntötte el, hogy milyen pályát választ majd. „Bár iskolánkból sokan mennek tovább művészeti középiskolába tanulni, többen egyszerűen csak az alkotás öröméért vesznek részt óráinkon.” – tette hozzá a tanárnő – „A művészet pedig fejleszti a gyerekek készségeit, képességeit, személyiségfejlesztő hatását pedig egyre inkább értékelik.”
Becski Leonóra és diákjai munkái mellett, Hartl Bernadett, Horváth-Ocsovay Tina, Pascalau Mariana, Szánthó- Magyar Gyöngyi, Kőházi Mária, valamint Szenes Ádám és tanítványaik alkotásai tekinthetők meg. A kiállítást Bacher Katalin, mesterpedagógus, az Oktatási Hivatal szakmai lektora nyitotta meg, gitáron közreműködött a Bors és BassPoetry.
A tárlat 2025. szeptember 5-ig tekinthető meg a ZIC nyitvatartási idejében.