A speciális szükségletű fiatal felnőttek nagyon nehezen találnak társaságot, nincs lehetőségük ismerkedni – egy ilyen témájú szülői bejegyzés inspirálta Váczi Zsombor angoltanárt, hogy gyógypedagógus szakemberekkel együtt megszervezze hagyományteremtő céllal a sajátos nevelési igényű és speciális szükségletű fiatalok találkozóját „Együtt, Veled” címmel a Városligetben.
„Benne vagyok több SNI csoportban, ahol nemcsak szülők vannak, hanem szakemberek is közösen. Az a bizonyos szívszorító poszt, ami bennem szikrát fogott, egy anyától jött és arról szólt, hogy a felnőtt gyermekének mennyire nehéz ismerkedni, mennyire nehéz társat találni” – mesélt a kezdetekről Váczi Zsombor, aki nyolc éve az újpesti Tüskevár Általános Iskola és Gimnáziumban tanít, ahol SNI és BTMN gyermekeket integrálnak hagyományos osztályokba. Gyógypedagógiai asszisztens végzettséggel is rendelkezik, jól ismeri ezeknek a fiataloknak a világát.
„A szülői poszt alapvetően a társkeresésre utalt, mi viszont tágabban értelmeztük ezt a kérdést. Azt tapasztaljuk, hogy ezek a fiatalok kikerülnek az iskolarendszerből, és onnantól kezdve a rendszer elengedi a kezüket, nagyon sokuk teljesen egyedül van. Léteznek klubok, de az érintettek számához képest elenyésző mennyiségben. Így a hagyományteremtés céljával létrejött esemény a közösségépítést, az ismerkedést, a barátkozást helyezi a középpontba a fiatal felnőttek és a szüleik körében”– tette hozzá a szervező.
„Az ismerkedést segítő, fiataloknak szóló csoport mellett külön szerveztünk szülői csoportot tapasztalatcserére, ahol azt érezhetik, hogy nincsenek egyedül. Volt lehetőség pingpongozásra, tollasozásra, zenélésre, kavicsfestésre is.”- magyarázta Váczi Zsombor
Szigethi Zsófia autizmus szakirányos gyógypedagógus azonnal csatlakozott a kezdeményezéshez. Autizmussal élő és ADHD-s gyermekekkel foglalkozik hosszú ideje. A Nikkelbolha című, 8500 követőt számláló facebook-csoportjában szakmai tájékoztatást ad az érintetteknek és a téma iránt érdeklődőknek.
„Nagyon fontosnak tartom, hogy edukáljuk a szülőket, a társadalmat, hogy minél elfogadóbbak legyenek, hiszen jelenleg sajnos ez nem annyira jellemző Magyarországon. Ha minél többet tudunk az autizmusról és az ADHD-ról, minél tudományosan megalapozottabb, szakmailag hitelesebb információnk van róla, akár szülőként, akár pedagógusként, akár a társadalom bármely más tagjaként, akkor annál könnyebben tudjuk azokat a támogatásokat megadni, melyekre ezeknek a fiataloknak, felnőtteknek szükségük van” – mondta a szakember.
„Autizmus esetén elsősorban a társas-kommunikációs készségek és a rugalmas viselkedésszervezés működik a tipikustól eltérő módon, de a jó hír az, hogy ezek élethosszig fejlődhetnek, változhatnak. Fontos, hogy a támogatás minél korábban elkezdődjön. Az autizmusról sokáig úgy tudták, hogy főleg a fiúk körében létezik, de ma már tudjuk, hogy a lányok is érintettek. A korai fejlesztés viszont rengeteget segít” – magyarázta Szigethi Zsófia, aki az eseményen a fiatalok beszélgetésének koordinálását vezette különböző játékos feladatokkal.
Szentgyörgyi Annamária gyógypedagógiai szakértő, aki az eseményen a felnőttek beszélgetését koordinálta, tízen éve segíti főként a középsúlyos autizmussal vagy ADHD-val érintett gyermekeket és családjaikat. Érintett szülőként is tapasztalja, hogy az ismerkedésre nagyon kevés lehetőségük van ezeknek a fiataloknak.
„Évek óta dolgozom a Dózsa György úti fejlesztő központomban. Szeptembertől nyílik meg új részlegünk, ahol a tér adta lehetőségeknek köszönhetően már több fiatalnak tudunk rendezni minden hónapban egy meghatározott időpontban tematikus programokat, klubnapokat, valamint a szülőknek szintén rendszeres, a gyermekeik életminőségével kapcsolatos támogató összejöveteleket.
Ez a hely alapot ad a közösségi élet kiépítéséhez” – mondta a gyógypedagógus. Hozzátette, hogy amíg az időjárás engedi, az Együtt, Veled kezdeményezést szabadtéren fogják tartani, viszont későbbiekben a most megnyíló helyiség jó lehetőséget ad a program folytatására, bővítésére beltéren is.
A két beszélgetőkör, a sport és a zene mellett Folkné Kelecsényi Júlia és Orosz-Makai Erika gyógypedagógusok pedig a kavicsfestést koordinálták. Rajtuk kívül négy lelkes segítő is erősítette a szervezői csapatot. Az esemény után létrejött az „Együtt, Veled – a különleges figyelmet igénylő fiatalokért” nevű Facebook-csoport is, amelyhez minden érdeklődő csatlakozhat és tájékozódhat a jövőbeli programlehetőségekről.