Idén először 48 év után nem állami intézményben rendezték meg a World Press Photo kiállítást. A Főpolgármesteri Hivatal segítségével az Állatkert végén épült Biodóm bejárati aulája fogadta be a kiállítást, melyet Désirée Bonis, a Holland Királyság nagykövete, Joumana El Zein Khoury, a World Press Photo Foundation igazgatója és Karácsony Gergely főpolgármester nyitott meg.
Az elmúlt hat évben a Magyar Nemzeti Múzeum adott otthont a tárlatnak, és az ottani múzeum szakemberei nagyban hozzájárultak a kiállítás sikeréhez. Révész Tamás fotóművész, aki a rendszerváltás óta szervezi a kiállítást, elmondta, hogy az ottani világítási adottságok nem voltak meg a Biodóm aulájában, így a kiállított képeket külön kiépített világítási rendszer tette láthatóvá.
„Nem volt könnyű út a Múzeum körútról a Múzeum negyedbe eljutni” – mondta köszöntőjében a neves fotóművész.
A megnyitón Désirée Bonis, a Holland Királyság nagykövete kiemelte, hogy több évtizedes hagyományt megtörve most először nem államilag biztosított helyszínen valósul meg a kiállítás. „Nagyon fontos, hogy a fotóriporterek és az újságírók csak úgy végezhetik jól a munkájukat, ha nincs megfogva a kezük.”- hangsúlyozta a nagykövet.
„Az újságíróknak, a fotóriportereknek a valóságról kell informálniuk az embereket, legyen szó akár a klímaváltozásról, természeti katasztrófákról, háborúkról, vagy humanitárius katasztrófákról. Az igazságot megismerve alakíthatunk ki véleményt és cselekedhetünk.”- tette hozzá a nagykövet.
Révész Tamás úgy köszöntötte Joumana El Zein Khouryt, a World Press Photo Foundation igazgatóját, hogy a rendszerváltás óta nem látogatott el hazánkba a szervezet igazgatója. „A tavalyi év eseményei megteremtették ezt a helyzetet, amikor is Magyarországon a kiállítás 48 éves történelmében először kertült sor arra, hogy 18 éven feletti besorolással illeték a kiállítást.” -mondta el beszédében az igazgató. „A sajtószabadság és a véleménynyilvánítás szabadsága fontos alapérték, melyek mellett mi kiállunk. Akár tetszik, akár nem, Gázában háború folyik, a klímaváltozás itt zajlik a szemünk előtt, az LMBTQ közösség tagjai szerves részei a családunknak, a barátainknak, a közösségeinknek, egy államnak akár látni akarjuk őket, akár nem. A kiállítás mindenki számára látogatható ezen a helyszínen.” – tette hozzá.
„Olyan világban élünk, ahol minden fekete és fehér, jó vagy rossz, választásra kényszerítenek, mintha nem lenne ezek között átmenet. Ebből a világból hiányzik a tisztelet, a kíváncsiság, hiányzik belőle az a képesség, hogy meglássunk, megértsünk és átgondoljunk más nézőpontokat.”
A kiállítás anyagából két történetet emelt ki, mindkettőt a migráció témaköréből.
„Az egyik egy venezuelai fotós történte, aki fotóin keresztül bemutatja, hogyan próbálnak meg sokan eljutni Venezuelából az USÁ-ba tehervonatok platóján, mert nincs pénzük más módon átjutni. A másik a királylepkék megmentése című képhez kötődik, mely megmutatja, hogy a kanadai, az amerikai és a mexikói önkéntesek hogyan működnek együtt és segítik a lepkék migrációs útvonalait”- az igazgató arra biztatott, hogy minél többen jöjjenek el, nézzék meg, és gondolkodjanak el ezeken a képeken.
Karácsony Gergely főpolgármester ezzel nyitotta gondolatai: „Üdv a valóságban!” Majd azt mondta, idén egyetlen egy állami intézmény sem merte befogadni a valóságot saját falai közé. „A legrosszabb, amit tehetünk, hogy megpróbáljuk a valóságot elhajlítani, hogy könnyebben lehessen túlélni a hétköznapokat, és ezzel elveszítjük a lehetőséget a jövőre való befolyásunkat. Büszke vagyok arra, hogy a Főváros helyet adott a kiállításnak, mert a budapestiség lényege a befogadás”- folytatta Karácsony Gergely. „Ebben a városban rengeteg jó fotós született, egyikőjük Robert Capa. Ő azt mondta, „ha nem elég jók a képeid, akkor nem voltál elég közel”. Az itt kiállított képek csodálatos alkotások, ahol a fotográfus nagyon közel jutott a témájához. Biztos vagyok abban, hogy azok akik ezt a kiállítást végignézik értő szemekkel, képesek lesznek közelebb lépni ahhoz a valósághoz, amit nekünk együtt meg kell próbálnunk megváltoztatni.”- zárta a kiállításmegnyitó beszédét a főpolgármester.
A kiállítás 2024. szeptember 20. és október 27. között minden nap látogatható az Állatkert végén épült Biodóm bejárati aulájában.
Az idei fotópályázatra 3 851 fotós 130 országból összesen 61 062 fotót és szabadon választott formátumú pályázatot küldött be. Végül a díjazott 31 fotográfus 24 országot képvisel, melyek Argentína, Ausztrália, Azerbajdzsán, Brazília, Kanada, Kína, Kongói Demokratikus Köztársaság, Franciaország, Németország, India, Indonézia, Irán, Japán, Mianmar, Palesztina, Peru, Fülöp-szigetek, Dél-Afrika, Spanyolország, Tunézia, Törökország, Ukrajna, Egyesült Államok és Venezuela.
Kisérő kiállítás a Cseke Eszter és S. Takács András készítette On The Spot.