Papírszínház, a Panelkutya Egyesület kvízjátékai, a komposztálás fortélyairól szóló előadás, valamint csellóval kísért nápolyi dalok, no és rengeteg finomság várta az érdeklődőket és a kerttagokat a hagyományos évi nyílt napon a Zsálya kertben. Az idén fennállásának tízedik évfordulóját ünneplő első zuglói közösségi kertbe rengetegen látogattak el.
A nyílt nap 2014 márciusa, vagyis a kert megnyitása óta hagyomány, ezt az elmúlt 2-3 évben szeptember első hétvégéjén tartjuk – mondta el lapunknak dr. Pánczél Mária, a ZUG Közösségi Kertekért Egyesület elnöke. Így például az érdeklődők közül a 150 közösségi kerti tagságra váró zuglói lakos is ellátogathat ide, kiscsoportos vezetéseken keresztül megismerheti magát a kertet. Már nem csak a Padlizsán és a Zsálya kertbe lehet jelentkezni, hanem a Zuglóba tervezett további közösségi kertekbe, az Angol utcába és a főváros által tervezett Erzsébet királyné útjára is. A büfében a kert terményeit is meg lehet kóstolni, hiszen a zsíroskenyérhez az itt termett paprikát és paradicsomot kínáljÁk. A kert elejére kikészítettek ajándékba elvihető fűszernövényeket, amelyet kerttagok ajánlottak fel. Kis kártyákon leírást is adnak a növényről.
Az elnök elmondta továbbá, hogy a hagyomány szerint a nyílt napokon egy kisebb klasszikus zenei koncert is várja az érdeklődőket. Idén Karasszon Eszter csellóművész és Lucian Corchis operaénekes nápolyi dalokkal ejtette ámulatba a hallgatóságot.
„A Padlizsán kert idén volt ötéves, ahol egy padlizsán alakú tortával ünnepeltek májusban, itt is lesz majd hasonló. Egy nagyszabású ünneplést tervezünk novemberre, amelyre az összes partnerünket meghívjuk” – mondta el Pánczél Mária.
Baráth Ági, a Panelkutya Egyesület elnöke is tagja a Zsálya kertnek. Ő egy standnál gyerekeknek és felnőtteknek szóló kvízjátékokkal várta az érdeklődőket. „Nekünk van egy nagyon jó állatvédelmi programunk, amit most erre a Zugkert rendezvényre picit megújítottunk. A gyerekek felismerhetik a növényeket és az állatokat a kis kártyákon, és a mágneses táblákon el is helyezhetik őket. Kétféle tesztet tölthetnek ki, az egyik az állatokról, az állatvédelemről, a másik a növényekről és a növényvédelemről szól – mondta Baráth Ági, aki azt is elárulta, hogy kiderült, a teszt egyszerű kérdéseire nem is olyan egyszerű választ adni. Például, hogy milyen színű sárgarépák vannak, vagy, hogy mi a csipkebogyó, mit eszik a hétpettyes katica, miért világít a szentjánosbogár.
„A teszteken és a mágnesjátékon kívül hoztunk kirakó kockákat is, ezekből különböző állat és növény képet lehetett kirakni. A legkisebbeknek sok-sok színezni való képpel készültünk, és a mágnestáblán egy táplálékláncot is összeállítottak a gyerekek a nap végére.”
Miközben ezek a foglalkozások zajlottak, Gyöngyösi Emese, az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet kutatója „Komposztálj okosan!” címmel tartott, főleg felnőtteknek szóló előadást.
Közben Ramocsa-Molnár Orsolya, a ZEÓ Napraforgó tagóvoda Emma utcai telephelyének óvónője – aki lapunknak elárulta, hogy ő is a Zsálya kert tagja – két papírszínházas mesével kötötte le az óvodás gyermekek figyelmét.
Az egyik az újrahasznosítás és környezettudatosság jegyében a „Mire jó egy lyukas zacskó” című mese volt. A másik pedig inkább a kisebbeknek szólt „Hogyan került a csillag az almába?” címmel. Ha keresztben félbe vágjuk az almát, akkor láthatjuk, hogy a magok csillagalakban helyezkednek el – magyarázta Orsolya, aki nemcsak a színházi előadással, de egyéb izgalmas kiegészítőkkel is készült. A zacskós mese előtt szelektív hulladékot válogattak. Megbeszélték, hogy a szelektív hulladékot hogyan csoportosítják. „De hoztam komposztálható konyhai maradékot is. A komposztálás témájába nem mentünk annyira bele, mert elég kicsi gyermekekből állt a közönség” – tette hozzá az óvónő, aki készült még a kertben található fűszernövényekből álló illatkereső játékkal is. Kakukkfű, bazsalikom, levendula, rozmaring, zsálya illattal átitatott pici gézcsomagokat készített, mindegyik fajtából kettőt. A gyerekeknek meg kellett keresniük az illat alapján az egyforma illatúakat – zárta a beszélgetést Ramocsa-Molnár Orsolya.