Az Enyhe hóesés időszakába léptünk november 22-én a kínai szoláris periódus szerint. A tél kincsei címmel rendezték meg az Egészséges kínai ételek kóstolóját a Budapesti Kínai Kulturális Központban, a Stefánia úton, ahol Wang mester ételeit kóstolhatták meg az érdeklődők.
Az eseményt Jin Hao, a központ igazgatója nyitotta meg, aki köszöntőjében elmondta, hogy a kínai hagyományos naptár szerint 24 időszakra osztható az év.
„A kínai ételfogyasztási szokások szerint figyelünk arra, hogy milyen ételeket fogyasztunk a különféle évszakokban, időszakokban” – az igazgató azt is hozzátette, hogy a kínaiak számára nagyon fontos az étel, nagyon figyelnek arra, hogy például mikor milyen zöldséggel milyen húst fogyasztanak az időjárás függvényében.
Bemutatta az ételkóstolás két moderátorát, egyikük a hazánkban is elismert kínai séf, Wang mester, aki az ételeket készítette, valamint Cserkész Gábort, a Kínai Művészeti Központ elnökét. Ő mutatta be a 24 időszak és az ételek közötti kapcsolatot.
„A kínai holdnaptár szerint 24 szoláris periódust különböztetünk meg, melyek a négy évszak részeiként jelennek meg. A kínaiak a nap mozgását figyelték, mennyire van alacsonyan, vagy magasan az égen. Megfigyelték, hogy az milyen hatással van a mindennapi életre, ezek alapján végezték a mezőgazdasági munkákat, és ahogy a különböző alapanyagok beértek, cserélődtek a környezetben, ennek alapján alakult ki az egészséges kínai konyha, amely ma is az egyes szoláris periódusokra legjellemzőbb ételeket kínálja. Ezekben az időszakokban a kínai konyhában is különböző ételek és különböző alapanyagok kerülnek az asztalra. Most léptünk a 20. periódusba, ez az Enyhe havazás időszaka”- magyarázta Cserkész Gábor, hozzátette, hogy ez a felosztás nemcsak az étkezést érinti, hanem az élet számos területére kihat, többek között a mezőgazdasági munkákat is szabályozza. A nyugati világ ezt a rendszert Kína ötödik találmányának is tartja. Az elmondottakból kiderült, hogy az étkezés egészségmegőrző folyamat is az ázsiai országban.
„Ami a kínai konyhát illeti, ebben az időszakban a ragadós rizsből készült süteményeket, vagy egyéb hasonló édesebb ételeket fogyasztanak, melyek kellemes illatúak, a formájuk általában kerek, melyek az összetartozást szimbolizálják, vagy a kerekasztalt, ami nagyon népszerű a kínai étkezésben.”
A szakember elmondta, hogy a 24 szoláris periódus rendszere szerint télen azt javasolják, hogy minél több folyadékot, különféle leveseket fogyasszunk, mert ezek kifejezetten jótékonyan hatnak az egészségre.
„Búzakásából például nagyon sok étel készíthető, táplálja a szívet, a retekkása az emésztést segíti, csökkenti a váladék mennyiségét.” – tette hozzá Gábor. „ A levesek egyébként hozzájárulnak ahhoz, hogy az egészséget megőrizzük, ennek hatására a belső energiáink optimális minőségben és mennyiségben állnak a rendelkezésünkre. Nagyon lényeges szempont, hogy a kínaikanál általában forralt vizet fogyasztanak, és például azt javasolják, hogy kora reggel éhgyomorra ezt igyuk, ez segít beindítani a testet. Általában a kínai konyhában, étkezésekben kerüljük a túl hideget vagy a szénsavas folyadékokat, éppen ezért a meleg víz fogyasztása kifejezetten javasolt egész évben az egészségmegőrzés szempontjából.”
Számos hasznos tanács hangzott még el az ismertető során, melynek végén Wang mester feltálalta a menüt.
A nyolc fogásból álló ételsor Erdő kincsei tyúkhúslevessel kezdődött, melyet teáskannában tálaltak fel, ezt követte a főtt húsos derelye sertéssel és rákkal, majd az ízletes fafülgomba saláta, mint előétel. A melegételek közül elsőként a párolt bárány, került az asztalra, ezt követte a sült marha jamgyökérrel, majd a sült szalonnás bambuszrügy, végül a sült margitvirág. A sort a barna cukros sült rizshenger zárta.