Zugló megalapításának 89. évfordulója alkalmából a Honvéd Kulturális Központ színháztermében rendezett díjátadó gálát az önkormányzat. Az eseményen díszpolgári címeket, emlékérmeket, elismerő okleveleket adtak át a városrészért huzamosabb ideje dolgozó, tevékenységükkel a kerületnek dicsőséget szerző személyeknek. A rendezvényen jelen volt a bulgáriai Veliko Tarnovo, az erdélyi Alsórákos és Csíkcsicsó, a lengyelországi Racibórz és a németországi Berlin 6. kerülete, Steglitz-Zehlendorf küldöttsége.
A mai esemény nem csupán a kerület történelmét és hagyományait jelképezi, hanem közösségünk erejét és összetartozását is – emelte ki ünnepi beszédében Horváth Csaba polgármester, hozzátéve: a díszpolgári cím átadása mindig felemelő pillanat, hiszen olyan embereket tüntetnek ki, akik szívükkel és lelkükkel szolgálták Zuglót. A városvezető kihangsúlyozta, polgármesterként a ciklus során mindvégig az volt a célja, hogy Zugló értékeit megőrizzék, a kerületet fejlesszék, és még élhetőbbé tegyék mindenki számára.
„Az itt élők közös munkája, a mindennapok erőfeszítései és az összefogás tette lehetővé, hogy Zugló olyan hely legyen, amelyre méltán lehetünk büszkék” – fejtette ki a polgármester, megjegyezve, hogy az elmúlt öt évben nem várt nehézségekkel kellett megküzdeni. Először a Covid-járvány írta át a mindennapokat és a terveket, majd a gazdasági válság és az orosz-ukrán háború. A kormány a veszélyhelyzetre hivatkozással nagyon sok pénzt vont el az önkormányzatoktól, ami további komoly nehézséget jelentett. Ennek ellenére rég várt fejlesztéseket indítottak el a kerületben.
„Ma, amikor átadom a stafétabotot, szeretném kifejezni legmélyebb köszönetemet mindazoknak, akik hozzájárultak kerületünk sikereihez” – jelentett ki Horváth Csaba, aki a testvérvárosokkal kapcsolatban elmondta: az idén 800 éves Opava küldöttsége nem tudott megjelenni Zugló ünnepnapján, mert a települést súlyos árvíz sújtotta és a városvezetés a helyreállításon dolgozik.
A rendezvényen megjelent testvértelepülések küldöttségeit Kinisch Andrea ifjúsági és testvérvárosi kapcsolatokért felelős tanácsnok köszöntötte, aki beszédében kiemelte, Zugló testvérvárosaival nem csak formális kapcsolatokat, hanem szoros barátságokat kötött. Öröm számára, hogy tavasszal kerületünkben felavatták a testvérvárosok sétányát, amelyen Zugló minden testvértelepülésének egy-egy padhoz rögzített emléktáblája van.
„Ezek a padok emlékeztetnek arra, hogy összetartozunk, és nem vagyunk egyedül a világban” – mondta a tanácsnok, hozzátéve: bízik benne, hogy a következő öt évben is folytathatja majd a megkezdett munkát. Kerületünk tovább építheti Racibórzzal az óvodapedagógia területén kibontakozott kapcsolatát. Nagyon fontosnak tartja, hogy Opavával, Alsórákossal és Csicsicsóval új lehetőségeket találjanak az együttműködésre. Öröm számára, hogy a német és bolgár testvérvárosokkal is fejlődött a kapcsolattartás.
Kinisch Andrea kifejtette: célja, hogy lehetőséget teremtsenek arra, Zugló polgárai is megismerjék a testvérvárosokat. Jövőre lesz 25 éve, hogy első testvérvárosukkal, Alsórákossal szerződést kötöttek, ennek kapcsán reményét fejezt ki, hogy a testvérvárosok világnapján ünnepség keretei között köszöntheti őket.
Az elismeréseket Horváth Csaba polgármester adta át.
Zugló Díszpolgára címet vehetett át Andrásfi Tibor olimpiai-, és Európa-bajnok párbajtőrvívó, Bánfalvy Ágnes színművész, dr. Csiha Judit országgyűlési képviselő, miniszter, Gulyás Michelle olimpiai bajnok öttusázó, dr. Rétvári László földrajztudós és Vasvári Edith kertszépítő.
Posztumusz Díszpolgár címben részesült Bajor Imre színművész, dr. Hada Zsuzsanna pszichiáter, Hámori György ügyvezető és Losonczi Julianna iskolaigazgató.
Zugló Közbiztonságáért Elismerő Oklevél díjat kapott Ökrös László rendőr főtörzszászlós, Oláh László rendőr törzszászlós, Zachár Andrea rendőr főtörzsőrmester, Boros Attila Ferenc tűzoltó őrmester, Németh Attila közterület-felügyelő, Hegedűs Péter önkéntes tűzoltó, Mészáros Zoltán László, a Zuglói Közbiztonsági Non-Profit Kft. munkatársa.
Zuglóért Emlékérem kitüntetésben részesült dr. Ádám Ágnes főorvos, Csákváriné Kovács Erzsébet nyugalmazott óvodavezető, Gyarmati Vera hegedűművész, Molnár Márta oktatási intézmény vezető, özvegy Szécsi Istvánné, az 1956 Öröksége Alapítvány alapító tagja, a POFOSZ XIV. kerületi szervezete gazdasági ügyintézője, Terényi Péter nyugalmazott iskola igazgató-helyettes.
A díjátadó gálán Szekeres Adrienn Artisjus-díjas énekes, dalszerző és Kiss Gábor zeneszerző, zongorista adott ünnepi műsort.