Nyitott kormányzás elvét követi Budapest, tekintve például a klímastratégiát, parképítést, amelynek során a főváros párbeszédet folytatott és a folytat majd a jövőben is a lakossággal, hogy véleményük ismeretében tervezze a főváros életét, működését. Az első Budapest Lakógyűlés eredményének ismertetésekor Karácsony Gergely sajtótájékoztatón beszélt arról, hogy levelet küld Orbán Viktornak, az Építésügyi- és Pénzügyminisztériumnak, amelyben a budapestiek véleményét és az ebből következő feladatokat ismerteti.
A 136 ezres részvételt komoly eredménynek tartja Budapest főpolgármestere, amely szerinte jelzi, hogy a választások között is érdekli az embereket a közélet. Kultúraváltást is jelent ez, szemben azzal a gyakorlattal, amelynek során sokan hozzászoktak ahhoz, hogy egy ember dönt az országot érintő minden kérdésben. Újságírói kérdésre válaszolva elmondta, semmiképpen sem hasonlítható össze a Nemzeti Konzultációval, mert épp az ellenkezője annak, mivel nem arról szólt, hogyan kell megvezetni, hanem arról, hogyan kell meghallgatni a lakosságot. Mindössze 130 millió Ft-ba került, a közpénzzel való felelősségteljes gazdálkodás jegyében, nem költöttek – a kormánnyal szemben – milliárdokat propagandára.
Ismertetve a lakógyűlés leglényegesebb pontjait Karácsony Gergely elmondta, közel 80 százalék fenntartaná a jelenlegi forgalm irendet a Lánchídon, tehát a túlnyomó többség egyetért azzal a jövőbe mutató döntéssel, hogy a Lánchíd forgalomcsillapított híd legyen. Elsőbbséget adnak a közösségi közlekedésnek, taxiknak, a kerékpárosoknak, a motorosoknak, és a hamarosan befejeződő átépítést után a gyalogosok is mielőbb használatba vehetik a hidat.
Utasította a főpolgármester Budapesti Közlekedési Központot, hogy véglegesítsék a budapestiek döntésének megfelelően a forgalmi renddel kapcsolatos döntéseket és a közterületek – a Széchenyi, Clark Ádám tér – zöldítését. Bejelentette azt is, hogy fizetési felszólítást küld az építésügyi minisztériumnak a tartozás kiegyenlítésére. Emellett a Pénzügyminisztériumnak is levelet küld, amelyben tudatja, hogy a főváros nem fizet tovább szolidaritási hozzájárulást, azt is hozzátéve, hogy nincs joga érvényesítenie a bírósági útra terelt, vitatott követelést. S nem utolsósorban levelet írt Orbán Viktornak, amelyben szembesíti őt azzal a kettős mércével, amit megtapasztalt a főváros annak ellenére, hogy a kormányfő ígéretet tett arra, nem tesz különbséget a jelenlegi és a korábbi városvezetés között. Karácsony megjegyezte: a szavak után jöjjenek a tettek, utalva itt Orbán Viktor állandósult szókapcsolatára!
A főpolgármester a többi kérdéssel kapcsolatban elmondta, a korábbiakhoz képest tízenkétszeresére emelte a kormány a Covidra és a válságra hivatkozva a hozzájárulási adót, miközben 2019 őszén Orbán azt mondta a parlamentben, hogy az új városvezetés ugyanolyan elbírálásban részesül, mint a régi. A megkérdezettek 91 százaléka tiltakozik a hozzájárulási adó kifizetése ellen. 25 milliárddal többet kellene költenie erre a fővárosnak az idén, jövőre pedig 75 milliárddal (ami 40 milliárdos nettó befizetést jelent).
93 százalék azt mondta, a kormánynak ki kell fizetnie azt a 6 milliárd forintot, amire ígéretet tett a Lánchíd felújításának kezdetén, azért is, mert ez jár a kormánytól a budapestieknek. Nem is az a kérdés, hogy támogatja-e, hanem sokkal inkább az, hogy nagy kegyesen lemond-e az áfabevételekről, amit a fővárosnak kellene egyébként befizetnie – fogalmazott a főpolgármester.
Panaszos hangon szólt arról, hogy nincs intézményesített egyeztetés a főváros és a kormány között, pedig ezt jogszabály biztosítja nem beszélve az erre kialakított, intézményesített és kiépített mechanizmusról. Ennek ellenére a kormány bő egy éve nem hívta össze az Fővárosi Közfejlesztések Tanácsát, ami az egyeztetés fóruma lenne. Indítványozta a levélben, hogy ő maga képviselje a kormányzati tárgyalódelegációt, és álljon a rendelkezésükre egyeztetés céljából.
Karácsony hangsúlyozta, ami rajtuk, a fővárosi vezetésen múlik, azt megteszik, végre fogják hajtani a fővárosiak döntését