Tört és töredezett mondatok, épp olyanok, mint amilyen ma a világ. És rövidek, ahogy ezt az sms diktálta tempóban megéljük. A rendkívüli forma a 95. születésnapját március 11-én ünneplő Sándor Iván új regényének poétikája. A Zuglói Lapok villáminterjúval is köszönti a gyerekkorától Zuglóban élő írót, a Kossuth-, Márai Sándor- és József Attila-díjas írót, kritikust.
A Cirkusz, mozi, ringlispíl című regény színtere a felbolydult, napról napra változó világhelyzet. Belépünk a Raktár Teátrum életébe – mennyire jellemző kifejezés ez a mai kultúrharcban a színházaknak szánt helyéről -, és látjuk a Lex-ikon.hu portál tudósítójának küzdelmeit. Kikkel találkozunk még a regényben? Színészekkel, szerkesztőkkel, levéltárosokkal, festőkkel, a hatlaom embereivel és kiszolgálóival. Ahogy a művet kiadó Magvető fogalmaz: „élők, holtak körtánca” a mű. Nemcsak a múltat idézik fel, de a bizonytalan jövőt is sűrített-tömörített regénypoétikájával képek, álmok, emlékek, ősi relikviák kavalkádjában.
Mi inspirálta legújabb könyvét?
A rohanó, napról-napra változó világhelyzet, országállapot, s hatásuk az emberi sorsok hétköznapjaira. A hazugságok, a történelem meghamisítása, a hatalmi érdekek, amelyek megnyomorítják a jelent és elsötétítik a jövőt is. A gondolat, a szellem száműzése, s a küzdelem ezzel szemben.
Mire jutnak az értelmiség szereplői a regényben korukat és életüket értékelve?
Vannak regényalakjaim között színházi alkotók, akik bemutatják a valóságot az álvalóság helyett. Tényfeltáró újságírók, akik leleplezik a hatalmi manipulációkat. Mire jutnak? A regényből kiderül.
Visszanézve a pályáján, melyik volt a legboldogabb korszaka?
A kisgyerekkorom. Később azok az idők, amikor azzal foglalatoskodtam, amit szerettem. Színház i-filmlapot szerkesztettem. Regényeket, esszéket írtam.
Ahogy tömören összefoglalja, úgy tűnik, a munkája végig boldogságot hozott, pont azért mert az csinálta, amit szeretett. Mit üzen a fiataloknak?
Kerüljék el az olcsó, a tévutakat. Ismerjék meg a hazánk valóságos történelmét. A múltunkat, a jelenünket. Olvassanak jó irodalma,t amely megmutatja mi maga a korszak, az emberi történések sorozata. Foglalkozzanak a családjukkal. Őrizzék a humanista kultúra maradványait.
A könyvbemutatón elhangzott, hogy már írja a következő művet. Milyen téma kötötte le most?
A szavak hitelvesztése. Ennek hatása a mindennapokra. A megtévesztések. A tizenkilencedik századi francia író, Alfred Jarry meghatározásával az „agytalanításra”. Alakjaim ezúttal is a manipulációk elleni szembenállás utóvédjei. Keresik az igaz, a hiteles ++szavakat.
Befejezésül szeretettel üdvözlöm a zuglóiakat. Igen, a sok mindent átélt Zuglónkat, ahol 95 éve élek.