Tenki Réka Jászai-Mari-díjas színművész érzékeny előadásában egy olyan anya drámája bontakozott ki, akinek az élete egyik napról a másikra változott meg, ugyanis egy orvosi műhiba következtében fogyatékos gyermeket hozott világra. A fájdalmat, a bántalmazó kapcsolatot feltáró előadás a tragédiák bemutatása mellett életigenlést közvetít.
Az Egyasszony című darabot Tenki Réka Jászai Mari-díjas színművész előadásában eredetileg március 8-ra, a nőnap alkalmából rendezett női hónap eseménysorozatának nyitóelőadására szánta Zugló Önkormányzata. Péterfy-Novák Éva regényéből készült monodrámát végül május 25-én mutatták be telt ház előtt a Civil Házban.
Rózsa András, Zugló polgármestere köszöntő beszédében kiemelte, hogy a márciusi nőnapot végül női hónappá hosszabbította meg az önkormányzat vezetése, éppen azért, hogy több, nőket érintő fontos témákkal is lehessen kiemelten foglalkozni.
„A ma estének számomra fontos témája a tabusítás. A tabusítás, ami nagyon sok súlyos társadalmi problémát érint. Gyakran hallunk olyan mondatokat, hogy a családon belül történő dolgok magánügyek, ezekkel nem kell foglalkozni, majd egymás közt megoldják.
Azt gondolom, hogy csak akkor tud valaki kilépni egy nagyon rossz helyzetből, hogyha tudja azt, hogy van körülötte egy elfogadó, nyitott társadalom, nyitott közeg, akikkel lehet beszélni problémákról, akiktől lehet és nem szégyen segítséget kérni. Nem könnyű ilyen témákkal foglalkozni, nem könnyű akár órákat szánni beszélgetésekre, meghallgatni embereket. De nagyon remélem, hogy akik részt vesznek ebben, azt fogják tapasztalni a következő években, hogy szépen fokozatosan a tabusítás elkezd megszűnni. Elkezdünk szabadon, felelősségteljesen beszélni ezekről a dolgokról, és megoldást találni a problémákra. A maihoz hasonló több ilyen rendezvényre azért is van szüksége, hogy ezeket témákat fel tudjuk tárni.”-zárta gondolatait a polgármester.
Kinisch Andrea, társadalmi ügyekért felelős alpolgármester beszédében felhívta a figyelmet, hogy a március 8-i nőnapi előadást pont a nemzetközi gyermeknapon pótolják.
„Ha belegondolunk, mennyire összefonódik a nők és a gyermekek sorsa, rájövünk, hogy még mélyebb értelmet kap az Egyasszony című darab. Veszteségek, fájdalmak, megalázottság – olyan témák ezek, melyek nők sokaságáról szólnak. Borzasztó érzés kiszolgáltatottnak lenni, legyen szó családon belüli bántalmazásról, szülésről vagy egy egyszerű nőgyógyászati vizsgálatról. Amikor egy nő szülni megy, életének legszebb, legintimebb és legsebezhetőbb pillanatait éli át. Mégis sokszor úgy bánnak velünk, mintha csak egy test, nem pedig érző, gondolkodó emberek lennénk. A szorongás bennünk él, ott van minden orvosi vizsgálat előtt, családi veszekedés után, minden alkalommal, amikor úgy érezzük, nincs hangunk, nincs választásunk. És ez a szorongás nemcsak a fejünkben létezik, kihat a testünkre, az egészségünkre, a kapcsolatainkra, az önbecsülésünkre is.” Kinisch Andrea utalt saját emlékeire, bántalmazott gyermekként átélt traumáira. A bántalmazás nem csak a testet, de a lelket is megtöri, elhiteti, hogy a nő nem elég jó, hogy nem érdemel jobbat.
„Ha mindemellett egy sérült vagy eltérő fejlődésű gyermeket kell nevelnünk, akkor a társadalmi előítéletekkel is szembe kell néznünk, miközben a felelősség súlya nyomja a vállunkat”– tette hozzá az alpolgármester. „Péterfy-Novák Éva története, veszteségei, küzdelmei, és végül a traumából való továbblépése mindannyiunk számára példaértékű lehet. Azt kívánom, hogy mindannyiunknak legyen bátorságunk kiállni magunkért, és legyen erőnk segíteni azoknak, akik még nem tudják megtenni, mert minden nő, minden ember megérdemli, hogy tisztelettel, empátiával, méltósággal bánjanak vele.”- zárta beszédét az alpolgármester.
Péterfy-Novák Éva Egyasszony című regénye 2014-ben jelent meg. A regényből színházi adaptáció készült az Orlay Produkció és a Füge Produkció közreműködésével. Tasnádi István alkalmazta színpadra, Paczolay Béla rendezte.
Tenki Réka Jászai-Mari-díjas színművész érzékeny előadásában egy olyan anya drámája bontakozott ki, akinek az élete egyik napról a másikra változott meg, ugyanis egy orvosi műhiba következtében fogyatékos gyermeket hozott világra. A fájdalmat, a bántalmazó kapcsolatot feltáró előadás a tragédiák bemutatása mellett életigenlést közvetít.
Az előadást követő kerekasztal beszélgetéshez Péterfy-Novák Éva videón csatlakozott a szakértőkkel (dr. Sztakó Péter szülész-nőgyógyász és dr. Sztakó Péterné szülésznő) és a nézőkkel folytatott beszélgetéshez.