Hullámok címmel nyílt meg Rehorovics Anita festőművész, restaurátor kiállítása a Családcentrum Alapítvány művészeit bemutató sorozat keretein belül április 4-én a Zuglói Civil Házban, ahol május 5-ig tekinthetők meg a festmények. A békességet sugárzó balatoni, Bodrog parti tájképek, vízen tükröződő épületek mellett kifejezetten a tárlatra készült, háborgó vizet ábrázoló két alkotást egy dal ihlette.
Várnai László városképért, kultúráért és sportért felelős alpolgármester mutatta be a művészt, és számolt be arról, hogy jövő tavasszal a Civil Ház mellett a kerület távolabbi részén, az Erzsébet királyné útja 17. szám alatt is megnyílik egy kiállító hely, mely hasonló időszaki tárlatokat is befogad majd.
„Rehorovics Anita fantasztikus rutinnal dolgozik olajfestékkel, a festészetnek a legbonyolultabb technikájával” – méltatta a művészt az alpolgármester. „A háborgó, vagy csak tükröződő, mindig másfajta, folyamatosan mozgásban lévő vízfelületet megfesteni nem egyszerű. Én fotós vagyok. Nekünk sokkal könnyebb dolgunk van, elég meglátnunk a szépet, megnyomjuk a fényképezőgép gombját, elkészítünk akár negyven képet is, amelyből kiválasztjuk a legjobbat. A festőművész csak egy képet fest meg, viszont addig dolgozhat rajta, amíg nem lesz olyan, amilyet elképzelt. A fotótól eltérően el is térhet a valóságtól, és igazán ekkor válik izgalmassá a festmény. Az itt kiállított alkotások közül ezért számomra a háborgó tengeren küszködő ladik a legizgalmasabb. Egy történetet mond el a kép, ami már nem a valóságról, hanem a csodáról, az emberi kitartásról mesél. Vajon eléri a hajót a ladik, ki és hová tart benne?”- zárta gondolatait az alpolgármester.
Major László Sándor festőművész beszélt még a kiállítás anyagáról és Anitáról, aki a Budapesti Képzőművészeti Egyetem festő-restaurátor szakán végzett, vagyis a hivatását hobbiként is gyakorolja.
„A restaurátor más gondolatait teremti újra, a sajátjait rendszerint háttérbe szorítja. Anita emiatt választott magának egy hobbit, a festést, ami a hivatása is. Festményein a saját érzéseit, gondolatit jeleníti meg, alkotásait a békesség hatja át. Tájképeket, életképeket, csendéleteket fest”- ismertette a képek témáit Major László Sándor.
Lapunknak Rehorovics Anita elmondta, hogy a festményeit legfőképpen az utazásai és gyermekkori élményei inspirálták, illetve ikerlányai születése után a lovak is. „A gyerekkoromat Tarcalon töltöttem, sokat ücsörögtem a Bodrog partján, néztem a hullámokat, a víz felszínén megcsillanó fényt, annak játékát. Belém ivódott az ottani táj, melyet akvarellképeken festettem meg. Később ezeket vászonra olajjal nagyban is elkészítettem.” – mesélt a múltról Anita. Férjével és a gyermekeivel a nagyvilágot is járták, a tübingeni kirándulás emlékét őrzi a Civil Ház bejárata melletti képsorozat. A festményeken maga az épület nem látható, csak a vízfelületen megjelenő tükröződő mása. A művész hozzátette, mindig nagy kihívásnak élte meg a vízen látható képi világ megjelenítését.
„Nyáron az uszodában figyeltem fel az medencék vizén megjelenő fényekre, arra, hogy az úszók mozgása hogyan befolyásolja a víz hullámait. Arra is rácsodálkoztam, hogy milyen kitartás, erő és a víz szeretete kell ahhoz, hogy valaki eredményeket érjen el ebben a sportban. Új festményeimen, a Küzdelem a hullámokkal sorozaton ezt próbálom megjeleníteni.”- tette hozzá Rehorovics Anita.
A díszvendég Szedő Tibor, paralimpiai arany- és bronzérmes úszó, Krúdy Gyula Ezüst Emlékérmes író, költő volt, aki mesélt magáról, versenyeiről és írói pályafutásáról. A vízzel, hullámokkal való küzdelemről beszélt, és verseket is hozott, hogy ezt szemléltesse a Rajtkőről a szavak világába ugrottam és a Hullámok című versével.
Szedő Tibor bemutatta, mekkora kitartás, elszántság és küzdelem kell a vízzel, a hullámokkal szemben ahhoz, hogy valaki ilyen eredményeket érjen el a sportban. A nyugalmat sugárzó festmények sorát két, háborgó tengert ábrázoló kép zárja, amelyek kifejezetten erre a kiállításra készültek.
Anita elmesélte, hogy most érezte elérkezettnek az időt, hogy ebben a témában is kipróbálja magát. Ezzel utalni kívánt arra, hogy az életünk is olyan, mint a tenger felszíne: állandó változásban van. A két új festmény elkészítése során egészen más élményt élt át, mint korábbi munkái során. Az alkotói folyamat közben különösen inspirálóan hatott rá Gedeon András Tengeren című új dala.
A megnyitót Somogyi Tímea, a Családcentrum Alapítvány munkatársa moderálta. Közreműködött Gedeon András, dalszerző, gitáros-énekes, Gedeon Reflects frontembere, Király Lajosné, a Király Lajos Irodalmi Kör elnöke, M. Jankó János, Krúdy Gyula Arany Emlékérmes író, költő. A megnyitó egyetlen gyermekszereplője, Kirill a Zuglói Arany János Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola 3. osztályos tanulója verset mondott.