Méltó helyet kapott a Tanya utca 5-7. szám alatti felújított önkormányzati épületében a Zuglói Polgárőr és Önkéntes Tűzoltó Egyesület és a Budapest Polgárőr Szövetség a régi rendőrőrs helyén. A központ átadó ünnepségén, február 8-án, polgárőrök, Zugló polgármestere és a zuglói önkormányzat képviseltestületének több tagja, a polgárőrség vezetői mellett a megnyitón részt vett Markos György színművész, az országos polgárőrség egyik alapítója, aki a mai napig önként segíti az emberek biztonságát.
Kardos Pál, a Budapest Polgárőr Szövetség és a Zuglói Polgárőrség elnöke köszöntötte a részvevőket az új épületben. Az ünnepélyes átadás mellett fontos évfordulóhoz érkezett el a Zuglói Polgárőrség, hiszen idén ünnepli fennállásának 35. évfordulóját. Kardos Pál köszöntőjében úgy hivatkozott a budapesti polgárőrségre, mint egy nagy családra, melynek egy célja van: Budapest közbiztonságának javítása, fenntartása, ezen belül a zuglóiak szubjektív biztonságérzetének növelése, melynek hatékonyságát az önkormányzat, a rendőrség, a polgárőrség, a katasztrófavédelem együttműködésében látja.
„Közülünk sokak már nem lehetnek itt ezen az ünnepségen. A polgárőrségnek van egy emlékfája, ami a Laky Adolf utcában áll, ezt szeretnénk a Tanya utcai épület elé áttelepíteni és minden évben megemlékezni azokról a polgárőrökről, akik már nincsenek közöttünk.”
Rózsa András, Zugló polgármestere miután a megnyitón átvágta az épületavatást jelképező szalagot, beszédében hangsúlyozta, hogy a kerület közbiztonságában önként vállalt feladataikkal az igazi eredményt azok az emberek érték el, akik több mint húsz éve szolgálják, építik a polgárőrök közösségét. A felújított épület pedig egy újabb állomása annak, hogy ezt a szolgálatot méltó körülmények között lehessen teljesíteni, mondta a polgármester.
Végezetül Steiner Attila, a Zuglói Polgárőrség elnök-helyettese összegezte az elmúlt hat hónap munkálatait. Kiemelte, hogy társadalmi összefogás jött létre, melynek keretében olyan vállalkozók csatlakoztak a kivitelezési munkálatokhoz, akik lemondtak a profitjukról. Ez az épület valóban szeretetből épült, fogalmazott. Beszéde végén külön megköszönte, és emlékplaketteket adott át a felújításban résztvevőknek, támogatóknak.
Markos György, színművész, aki ezen a rendezvényen budapesti polgárőr-vezetőként volt jelen, lapunk kérdésére elmondta, hogy a polgárőr munkában a mai napig aktívan részt vesz.
Az 1989-ben – többek között az ő kezdeményezésére- indult önkéntes társadalmi összefogás célja az állandó lakossági jelenléttel először az éjszakai autólopások, rongálások megelőzése volt. Abban az időben a rendőrségnek nem volt eszköze a megnövekedett autólopások kezelésére, vagy a külföldről beáramló bűnözés megfékezésére. De összefogva az önkéntesekkel, több esetben sikerrel göngyölítették fel az eseteket. Az önkéntes szervezet 1991-ben alakult át polgárőrséggé, mely azóta is megőrizte önkéntes mivoltát. Markos György kiemelte, hogy a polgárőr nem rendőr, viszont – ahogy fogalmazott – a rendőrség meghosszabbított civil keze.
A szervezetet egy nagy családként írta le. Manapság a széles körben elterjedt kiberbűnözés ellen veszik fel a harcot, ennek egyik fontos eszköze a lakosság tájékoztatása.
Az eseményen mások mellett részt vett Mecseki Tibor, a Budapesti polgárőrszövetség örökös tiszteletbeli elnöke, Illés István a XIV. kerületi Kormányhivatal vezetője, Kaposi István, a Zuglói Közbiztonsági Non-Profit Kft. vezetője, Busznyák Imre alpolgármester, Szabó Gábor, Czeglédi János, Bomba Gábor, Győrffy Péter képviselők.