Az 1848-49-es Forradalom és Szabadságharc évfordulóján a zuglói Utcaszínház Alkotóközösség forradalomról szóló előadása három helyszínen, 10 órakor a Bosnyák téren, 12 órakor Örs vezér téren és 15 órakor a Városligetben, rendhagyó módon idézte fel a történelem eseményeit, Zugló Önkormányzata szervezésében. Rózsa András, Zugló polgármestere is ellátogatott a Bosnyák téri előadásra.
Az Alkotóközösség felnőttekből és gyermekekből álló társulata a forradalom anatómiájáról szóló darabbal közelebb hozta a ma emberének a mindenkori forradalmak lényegét, üzenetét és dilemmáit. Simon Balázs, az Alkotóközösség vezetője az előadás zárásaként a következő gondolatokat osztotta meg a nézőkkel:
„A társadalmi változás nem szükségképpen jár rombolással. Nagykamasz voltam a rendszerváltás idején és barátaimmal végig jelen voltunk a nagy eseményeken. Amire emlékszem, az egy univerzális közösség élmény. Féltünk is, de ennél erősebb volt az eufória, ott akartunk lenni. Ha a társadalmi változás természetrajzán gondolkodunk, úgy fontos tudni, hogy 1848. március 15-e is egy hasonlóan pozitív esemény volt, amelyben benne volt a remény, hogy egy ekkora igazságérzet akadálytalanul érvényesülni fog.” Majd Rozványi Dávid kortárs költő szavait idézte Simon Balázs: “Azt mondják, hogy unalmas volt ezen esős márciusi nap. Vér nem ömlött, tűz csak lélekben gyúlt. Nem lőttek le, és nem akasztottak senkit sem, minden békésen és jogszerűen folyt. Szavakat írtak le, nyomtattak és szavaltak, törvényt hoztak, benyújtottak egy petíciót, mert a magyar nép erős volt, és nem erőszakos. Ezen az esős márciusi napon polgárrá vált az alattvaló, nemzetté a nép, jogot és szabadságot nyert a haza.”
„A forradalom pillanataiban valóban benne van az, hogy minden korlát lehullik, és egy határállapot jön létre.” – folytatta gondolatait az alkotóközösség vezetője. „E határállapotban intenzíven megélhető a személyes szabadság, mely minden teremtett lény mentális egészségének alapvetése. Én azt kívánom magunknak, hogy ez a forradalmi tapasztalat, legyen a kis közösségek fejlődésének mindennapos mozgatója, és szolgálja egy empatikusabb, az egyes állampolgár személyes kiteljesedésért felelős társadalmi rend kialakulását. A XXI. században a forradalmak ereje termékenyítse meg a hétköznapokat és váljon a mentális jól-lét, a mindenkori egyéni szabadság, egyenlőség és testvériség katalizátorává.”
Rózsa András polgármester örömmel vette, hogy az Utcaszínház Alkotóközösség mostani előadásával végre megjelent az élő kultúra Zugló közterein.
„Sokkal több hasonló eseményt szeretnék látni. A jó idő, a tavasz, a nyár, az ősz közeledtével közterületeinken zenei, színészi, színházi, flashmob eseményeket is fogunk rendezni, mely az élő kultúrát hozza el a lakosoknak. Biztos vagyok benne, ha elkezdik megszokni a zuglóiak, hogy ezek rendszeresen vannak, akkor egyre több néző jön el. Nagyon magas színvonalú volt a mai előadás, nekem nagyon tetszett”–mondta lapunknak a polgármester.
Az Utcaszínház Alkotóközösség Free Jazz! A forradalom anatómiája című előadás szereplői:
Molnár Keresztyén Gabriella (Forradalom),
Nizsai Dániel (Halál),
Kecskés Ábrahám (Béke), Nyirkó Kriszta (Remény).A nép szerepében a KalandozZug csoport tagjai: Contreras Anna, Gegely Hanna, Mertz Dénes, Mózes Nóra, Nyitrai Nóri, Simon Emília, Szalóczy Hédi, Szűcs Tamara Zorka, Szűcs Benedek.
A zenét az Atman Zenekar biztosította – Sikos Dániel, Simon Gáspár, Szécsényi Ádám, Zsolnai Domonkos.
Jelmez és dramaturg Molnár Keresztény Gabriella, a szereplők improvizációi alapján a szöveget írta és az előadást rendezte Simon Balázs