A Bethesda Gyermekkórház a One Alapítvánnyal együttműködve olyan virtuális valóság alapú technológiát vezetett be, amely a gyermekek által érzékelt fájdalom kezelésében segít. A szakemberek főként vérvétel okozta kellemetlenségek esetében használhatják ezt a megoldást, a tapasztalatokat összegyűjtve pedig tudástárat is létrehoztak a projekt keretein belül.
A Bethesda Gyermekkórházban 2013-ban alakult meg a Gyermekfájdalom Ambulancia, vagyis a gyermekkori fájdalomkezelésben már van tapasztalatuk a szakembereknek. A VR szemüveget közel két éve kezdték el alkalmazni elsősorban vérvételkor.
A Sipeki-villában rendezett sajtótájékoztató kerekasztal-beszélgetésen Velkey György, a Bethesda Gyermekkórház főigazgatója hangsúlyozta: „mi orvosok olyan laborvizsgálatokat kérünk, melyek segítenek a pontos diagnózis kialakításában. Az ápoló ugyanekkor azt keresi, hogy melyik véna a legmegfelelőbb, és azt a legjobb technikával szúrja meg. A szülő ugyanakkor riadtan szemléli az eseményeket a betegség miatt, a gyermek pedig egyetlen dologgal foglalkozik, hogy ez fájni fog.” A különböző nézőpontok összehangolásával, vagyis az orvos és az ápoló gyermekkel, szülővel való együttműködése új gondolkodásmódot teremetett a folyamatban. Ezzel a megközelítéssel eleinte a krónikus fájdalomra fókuszáltak, jó eredményekkel. A nemzetközi hálózatokba illeszkedően létrehozták a Közép-Kelet Európában egyedülállóan működő fájdalomcentrumot, majd az akut fájdalomcsillapítás és a megelőzés felé léptek tovább, ami a mindennapok részévé vált a sürgősségi ellátásban.
Elmondása szerint a One Magyarországgal két évvel ezelőtt indult közös gondolkodás eredményeként kezdték meg a VR szemüvegek használatát a vérvétel során. „Azt tapasztaltuk, hogy egy nagyon traumatikus helyzetből egy nagyon jó helyzet alakulhat ki, ami egyedi és úttörő, nemcsak a Bethesdának, hanem ezt a tapasztalatot, tudást szeretnénk tovább adni és tovább fejleszteni.”
A szemüvegben különféle játékprogramok futnak, melyek azonnak elindulnak, ahogy a gyermek felveszi. A lényege, hogy a figyelemeltereléssel 30-40 százalékkal csökken a fájdalom. A folyamatban önkéntes pszichológus hallgatók is segítenek – mondta Dr. Major János orvos-igazgató, a program szakmai vezetője, a Fájdalomkezelő Centrum vezetője, aki megjegyezte, hogy a korábbi fájdalomkezelő gyakorlatokat sem kell elvetni. Sokszor előfordult, hogy az anyuka az ölébe vette a gyermeket, mesekönyvből olvasott neki vérvétel közben, a nővérek pedig a kar megpaskolásával is tudják tompítani a fájdalmat. A VR-szemüveget ezen gyakorlatok mellett kezdték el alkalmazni. A program során az önkéntesek folyamatosan monitorozzák az eszközöket használó gyermekek egészségügyi élményét, valamint visszajelzést kérnek a szülőktől is, majd az eredmények birtokában alakítják tovább a programot.
Az orvos-igazgató is kiemelte, hogy a két év alatt olyan, tapasztalatokon alapuló tudásanyag gyűlt össze, amely alapján más kórházak is biztonsággal tudják használni ezt a techonlógiát a fájdalomcsillapításban. Hozzátette, a belgyógyászati, sebészeti és gyógytornaosztályokon, emellett alkalomszerűen ultrahangos vizsgálatok során is alkalmazzák már ezt a fajta terápiát.
Bányai Tamás, a One Magyarország vezérigazgatója a beszélgetésen azt emelte ki, hogy a vállalatuk digitális eszközökkel, illetve tapasztalatokkal támogatja a Bethesdában dolgozó szakorvosok munkáját. A program eddig közel 700 gyermeknek tette fájdalommentesebbé az orvosi vizsgálatokat és beavatkozásokat. „Az eredmények megerősítettek bennünket abban, hogy érdemes folytatni és bővíteni a kezdeményezést a Bethesda Gyermekkórház tapasztalatai és szakmai iránymutatása mentén” – mondta a vezérigazgató, aki háromdarabos új kollekciót adott át a kórháznak.
Flagstad Emőke, a One Alapítvány ügyvezetője ismertette, hogy egy máltai példa indította el a gondolatot, miszerint a VR szemüvegeket hasznosan lehetne alkalmazni az egészségügyben. „Komplex programot készülünk kiépíteni a Bethesda Gyermekkórházban alkalmazott VR technológiára, melynek során nagyon alaposan kidolgozott, értékes tudástár, és jól felépített, pszichológusok bevonásával működő rendszer született” – közölte.