Az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulójára emlékeztek október 23-án a zuglóiak. Ezen a napon kezdődött Magyarországon a kommunista elnyomás és a szovjet megszállás elleni felkelés. Az önkormányzat rendezvényén megjelentek a Forradalom terén ünnepi beszédekkel, kulturális műsorral és koszorúzással tisztelegtek a történelemformáló nap hősei előtt.
1956. október 23-a olyan dátum, amely minden magyar szívébe és tudatába végérvényesen bevésődött – mondta ünnepi beszédében Rózsa András polgármester, hozzátéve: 68 évvel ezelőtt azokon a helyeken ahol mindennap járunk fegyverropogás hallatszott. Számos halálos áldozatokkal járó harcok folytak a Bosnyák tér környékén, a Dózsa György út – Thököly út kereszteződésében.
Hátborzongató belegondolni, hogy gyakran tizenéves fiatalok szálltak szembe fegyverrel a kezükben egy idegen hatalom katonái és tankjai ellen fővárosunk utcáit – fejtette ki a városvezető megjegyezve: akkoriban ennek a hatalomnak volt a világ egyik legnagyobb és legerősebb hadserege. Ezzel az erővel szemben a felkelőknek nem volt esélyük, az ellenállás a biztos halált jelentette. „1956 hőseiről és áldozatairól megemlékezni becsületbeli ügy, morális kötelesség, mellyel nemcsak elődeinknek, de a gyermekeinknek is tartozunk” – tette hozzá Rózsa András polgármester.
Hadházy Ákos Zugló országgyűlési képviselője beszédében kiemelte, az 1956-os hősöket különösen tiszteli és abban a szerencsés helyzetben van, hogy néhányukkal még beszélhetett. Felemelőnek érzi, hogy közülük többen a barátjuknak nevezték.
„Felvetődik a kérdés, hogy miért tartunk ünnepet, ha az év többi napján megfeledkezünk mártírjainkról és besározzuk az emléküket” – tette fel a kérdést az országgyűlési képviselő, hozzáfűzve: ebben sajnos nincs különbség a kormánypárti és az ellenzéki politikusok, valamint a szavazóik között.
Hadházy Ákos elmondta, többen arra kérték, hogy beszédében mellőzze az aktuálpolitikát, mert az ünnepségen jelen lesznek a kormánypárti önkormányzati képviselők is. Azonban nem tud szó nélkül elmenni a miniszterelnök legfőbb politikai tanácsadójának kijelentése mellett, aki arról beszélt, hogy azok tették jól, akik nem vettek részt a forgalomban, vagy letették a fegyvert és nem tanúsítottak ellenállást a beözönlő szovjet csapatokkal szemben. Ezt a személy még mindig a helyén van, és úgy látja, a propaganda megtette hatását, mert a kormánypárti szavazók többsége egyetért ezzel a véleménnyel.
„Mindaddig mi, ellenzékiek is meggyalázzuk hőseink emlékét, amíg némán nézzük, ahogyan a hatalom napról napra építi le a demokrácia maradékát és semmit nem teszünk a játékszabályok megváltoztatásáért. A pesti srácok örökösei akkor lehetünk, ha hozzájuk méltóan cselekszünk is” – fejtette ki Hadházy Ákos országgyűlési képviselő.
A beszédeket követően az önkormányzat nevében Rózsa András polgármester és Busznyák Imre alpolgármester, Hadházy Ákos és Vajda Zoltán országgyűlési képviselők megkoszorúzták az emlékművet. Ezt követően a pártok, a civil szervezetek, az intézmények képviselői és magánszemélyek helyezték el a megemlékezés virágait.
Az eseményen Csonka Dóra és Nagy Róbert előadóművész működött közre.