A fejlődő, gondoskodó, biztonságos és zöld Zugló megteremtésének 2014-es kezdeteiről, az elmúlt öt év Fővárossal dinamikus együttműködésében elért közös sikerekről, valamint a Főváros és a kerület előtt álló feladatokról, kiemelten az új önkormányzati ciklusban a négyes metró zuglói meghosszabításának előkészítéséről beszélgetett Karácsony Gergely főpolgármesterrel Horváth Csaba, Zugló polgármestere a Városért Egyesület e havi rendezvényén, a Városligeti Műjégpálya tárgyalótermében.
A Zuglóban 2014-ben Karácsony Gergely polgármestersége alatt elindított, akkor még nagyon újszerű tervek fokozatosan ugyan, de meghozták a szemléletváltást a kerületben. A Rákos-patak revitalizációja, a zuglói szociális modell, a zöldellő Zugló, melynek egyik kiemelkedő példája a Pillangó park, az úgynevezett biodiverzáns zöldterületek kialakítása mára példaként szolgál, és ugyan más léptékben, de hasonló fejlesztéseket valósítanak meg a fővárosban is emelte ki a főpolgármester. Hozzátette, hogy Horváth Csaba tovább vitte ezt a szemléletet, és a fővárossal együttműködve számos fejlesztést is megvalósítottak az elmúlt öt évben.
Horváth Csaba felidézte a Rákos-patak revitalizációját, ami a patak megújításának mintájául szolgál, emellett ez volt az első sikeres partneri együttműködés a fővárossal. Továbbá sok más fejlesztés mellett tizenegy szakrendelőt újítottak fel az elmúlt öt évben, hét focipályányi fát ültettek el a kerületben, a fővárossal együttműködve megújult például a Vezér út, a Mogyoródi út , az Ond vezér útja kilométeres szakaszai, a kerület beruházásával a Kerékgyártó utca egy része. Ebben a ciklusban Zugló már nem volt a Főváros mostohagyermeke. Most zajlik az Örs vezér tér Gomba körüli részének zöldítése, valamit a felszíni gyalogátkelő kialakítása az Árkád irányába, utóbbi pár héten belül el is készül.
Karácsony Gergely kiemelte, hogy fontos másként gondolkodni a közterületekről. Rákosrendező ebből a szempontból is külön figyelmet érdemel. A mostani gigaberuházásról szóló kormányzati tervek helyett a Parkváros kialakításának jelentőségét emelték ki mindketten. Közös feladatnak tekintik a gigaberuházás elleni határozott fellépést, és a parkvárosi tervek megvalósítása melletti kiállást. Karácsony Gergely külön beszélt arról, hogy Budapest rozsdaövezeteit megfizethető lakásokat nyújtó lakóparkokká kellene alakítani, ezzel lehetne a most az agglomerációba költöző embereket visszacsábítani a városba, így az ingázással a város levegőjének szennyezése is csökkenne.
A következő ciklus legfontosabb feladatai között emelte ki Horváth Csaba a négyes metró bővítését Zugló irányába, melyre Karácsony Gergely úgy reagált, hogy az új önkormányzati ciklusban megkezdik a négyes metró zuglói meghosszabításának előkészítését. A tervek szerint amíg ez a folyamat zajlik, addig trolikkal ki lehet váltani a földalatti közlekedést. A trolik felsővezeték nélkül is elég hosszan tudnak közlekedni, tette hozzá a főpolgármester. Ez azért is fontos, mert így a károsanyag kibocsátás is elkerülhető.
A Bosnyák téri piacok is szóba kerültek. A Bosnyák utcai termelői piac területére zöldítést terveznek kisebb átszervezéssel, hiszen ezen a területen keveredik a bolhapiac és a termelői piac.
A „Bosi”, vagyis a nagypiac kőépülete is felújításra szorul. Sokan tartanak attól, hogy ettől jelentősen megemelkednek majd a termékek árai, de Horváth Csaba elmondta, hogy éppen az Önkormányzat úgynevezett közszolgálati feladata, hogy biztosítsa az árusoknak azokat a feltételeket, melyek eredményeként a felújítás után sem szaladnak el az árak.
A piac népszerűségét és minőségi kínálatát mutatja, hogy a város más kerületeiből is érkeznek ide vásárlók.
Karácsony Gergely beszélt arról, hogy az elkövetkezendő 4,5 évben a budapestiek életminősége, az egészégben eltöltött évek növelése áll majd a vezetés fókuszában, mely az egészségügyi ellátás fejlesztésével, és új egészségügyi szűrőprogramok szervezésével valósulhat meg. A kerületi rendelőintézetek államosításának a megakadályozása fontos lépése ennek a programnak. A lakáshelyzet megoldásának fontosságáról is beszélt.
Összefoglalóként mindkét városvezető elmondta, hogy a mögöttük álló időszak nagyon nehéz helyzetében kellett irányítaniuk a várost a Covid, az energiaválság és a szomszédban zajló háború miatt, mindezt fokozta az is, hogy a kormány kivett a helyi, de főleg a főváros zsebéből rengeteg pénzt többek között a szolidaritási adó formájában.
De ennek ellenére is tudtak fejleszteni, és továbbra a főváros és Zugló lakosaiért kívánnak dolgozni.