Mészáros Szilviával, a Budapest Főváros Városépítési Tervező Kft. környezettervezőjével arról beszélgettünk, hogyan tehetnek a kerttel rendelkező kerületi lakosok egy zöld Zuglóért.
Cikksorozatunk A zuglói ZIFFA (Zöldinfrastruktúra Fejlesztési és Fenntartási Akcióterv) tervezési folyamatát mutatja be, és kíván segíteni a lakosságnak, hogy ötletekkel bekapcsolódjon a folyamatba.
– Mekkora területet foglalnak el Zuglóban a magánkertek? – A magánkertek pontos kiterjedése nem ismert, de a kerület területének kb. 8%-át a kertvárosias, 18%-át pedig a kisvárosias lakóterületek adják. Főként e területeken belül helyezkednek el a magánkertek (leszámítva a burkolatok és az épületek alapterületeit), melyek Zugló zöldinfrastruktúra hálózatának meghatározó elemei.– A felmérések szerint az elmúlt években csökkent vagy nőtt a magánkertek zöldfelülete?
– Pontos adatok nem állnak rendelkezésre a magánkertek zöldfelületének tényleges kialakításáról, így a kiterjedésük változásáról sem. A műholdfelvételek elemzésén alapuló zöldfelületi intenzitás értékek azonban
megmutatják, hogy mekkora arányban és milyen minőségben borítják zöldfelületek a kerületet. Az érték nagysága nem azonos a zöldfelületek tényleges nagyságával, mert például a lombkorona alatti szilárd burkolat nem érzékelhető a felvételeken. Megállapítható, hogy Zugló kertvárosias és kisvárosias lakóterületeinek zöldfelületi intenzitása az elmúlt években csökkent, mely a magánkertek zöldfelületeinek minőségi (pl. lombkorona arány csökkenése, növények egészségi állapotának romlása) és mennyiségi (pl. zöldfelületek arányának csökkenése) változásait egyaránt jelezheti.
Bardóczi Sándor Budapest főtájépítésze szerint sajnos fővárosi vonatkozásban is látszik az a tendencia, hogy az elmúlt évtizedekben folyamatosan csökken a magánkertek zöldfelületének kiterjedése, „mert beépítik őket, leműfüvezik őket, úszómedence meg parkoló épül a helyükön, kivágják a szép nagy lombos fákat, mert össze kell szedni alóluk az avart, meg jönnek a bogarak”.
– Milyen főbb problémák azonosíthatók a magánkertekben, és milyen javaslatokat lehet tenni a tulajdonosoknak a zöldfelületek megőrzésére, illetve bővítésére?
– A fővárosban – és Zuglóban is – a műfű, murva és térkő egyre nagyobb térhódítása súlyosan károsítja a városi magánkertek ökoszisztémáját, csökkenti a biodiverzitást, mivel elpusztítja a talajlakó élőlényeket és
megszünteti a beporzók élőhelyét, továbbá a forróbb felületükkel hozzájárulnak a városi hősziget-hatás fokozódásához is. Emellett a szegényes növényalkalmazás – mint pl. csupán egyöntetű gyep és tujasövény
telepítése – szintén kedvezőtlen, mert alacsony biodiverzitást biztosít, kevés élőlénynek nyújt élőhelyet, vízigényes, és nem segíti a városi mikroklíma szabályozását.
Legfontosabb javaslat, hogy a magánkertekben a minél nagyobb kiterjedésű és minél változatosabb zöldfelületek kialakítására kell törekedni. A burkolt felületek csökkentésével, a fák, cserjék, évelők, biodiverz gyep arányának
növelésével, vízmegtartó kertrendezéssel javítható a mikroklíma, növelhető a biodiverzitás és csökkenthető a hősziget-hatás.
– Milyen gyakorlati tanácsokat érdemes megfogadniuk a magánkerttel rendelkező lakosoknak a klímaváltozás hatásaihoz való alkalmazkodás érdekében?
– A klímaváltozás hatásaihoz való alkalmazkodás érdekében, a zöldfelületek növelésén túl, a kerttulajdonosoknak érdemes a következő szempontokat is figyelembe venni a jövőben: 1. Víztakarékos öntözés – Tárold az esővizet és használd az öntözéshez, mulcsozz a talajnedvesség megőrzésére, és öntözz hajnalban vagy este a
párolgás csökkentése érdekében. Alakíts ki esőkertet, kisebb vízfelületeket.
2. Hőstressz csökkentése – Árnyékolj lombhullató fákkal, futónövényekkel, zöldtetővel vagy pergolával, hogy mérsékeld a hőmérsékletet a kertben.
3. Szárazságtűrő növények telepítése – Válassz őshonos vagy mediterrán fajokat, amelyek jól bírják a száraz, meleg éghajlatot és kevesebb vizet igényelnek.
4. Talajvédelem és komposztálás – Javítsd a talaj vízmegtartó képességét szerves anyagokkal, és használj komposztot a tápanyag-utánpótlás érdekében. Az ősszel lehullott leveleket vagy a fűnyírásból származó
kaszálékot hagyd a cserjék, fák alatt.
5. Biodiverzitás növelése – Ültess változatos növényfajokat, hozz létre vadvirágos gyepet, rovar- és madárbarát kertet (pl. rovarhotelek, madáritatók kihelyezésével), és csökkentsd a vegyszerek használatát a természetes egyensúly fenntartása érdekében.
Cikksorozatunkkal segítünk megérteni a zuglói ZIFFA lényegét, és ösztönözzük a zuglóikat, hogy az április 8-i lakossági fórumra minél több ötlettel érkezenek, melyeket megoszthatnak egymással és az önkormányzat képviselőivel és amelyek a ZIFFA-ba is bekerülhetnek.