A téli időjárási viszonyok beköszöntével a hajléktalan, az idős és a rászoruló személyek az időjárásváltozásból eredően is veszélynek vannak kitéve. Testi épségük védelmi, a segítségnyújtás elősegítése érdekében a zuglói rendőrkapitányság külön kérésének eleget téve tesszük közzé a hirdetményt változatlan formában.
1. Látogassák meg többször, közeli és távoli hozzátartozóikat, szomszédjaikat, ismerőseiket! Lehet, hogy segítségre szorulnak.
2. Ellenőrizzék, hogy Önök és segítségre szoruló családtagjaik rendelkeznek-e megfelelő mennyiségű tüzelővel!
3. Idős vagy nehezen mozgó hozzátartozóiknál, segítsenek a lakás, ház befűtésében! Jelezzék azt is, ha hozzátartozójukkal, ismerősükkel váratlanul, minden különösebb indok nélkül megszakad a kapcsolatuk, továbbá ha szomszédjuknál nem tapasztalnak fűtésre utaló jelet vagy életvitelszerű mozgást!
4. Amennyiben utcán találkoznak láthatóan segítségre szoruló, a kihűlés által fenyegetett hajléktalan személyekkel, hívjanak hozzá segítséget a fenti számok valamelyikén!
5. Tüzelő megrendelésekor tisztázza, hogy kuglizott, hasogatott fát, vagy méterfát akar venni, fontos rögzíteni a mennyiségi mértékegységet (m3, erdei m3, ömlesztett m3)
6. Figyeljen a megrendelt és leszállított fa mennyiségére és minőségére Amennyiben nem a megrendelt mennyiséget és minőséget akarják leszállítani, ne vegye át! Csak akkor fizessen, ha a rendeléssel és szállítással minden rendben van.
7. Az olcsó fa ébresszen Önben óvatosságot!
8. SOHA ne engedjen idegeneket a lakásába, udvarába! Az ajtót, kertkaput tartsa zárva nappal is mikor otthon tartózkodik!
9. Legyen bizalmatlan, gyanakvó az Önt felkereső idegen személyekkel!
10. A megtakarított pénzét tartsa bankban! Az otthon tartott pénzét idegenek előtt ne vegye elő, ne mutassa meg.
11. Családtagjai helyett ne fizessen ki tartozást, ne vegyen át nekik hozott pénzt, csak, ha ezt előre megbeszélték! Kérje meg az idegen személyt, hogy jöjjön vissza később, amikor hozzátartozói otthon tartózkodnak!
12. Óvakodjon a házaló árusoktól, a rosszullétre, betegségre hivatkozó idegenektől!
13. Havas időben a háztetőkről összefagyott hó, az ereszcsatornákról jég eshet a járókelőkre, a járdák és egyéb közlekedők síkossá válhatnak. A síkosság mellett a hó betakarhatja a járdaszegélyt és egyéb tereptárgyakat (gödrök, buckák), ami további veszélyforrásokat jelenthet (elbotlás, elesés, stb.).
14. A közlekedés során különösen kell figyelni mind a gépjárművezetőknek, mind a gyalogosan közlekedőknek a havas, jeges, csúszós útviszonyokra.
15. A lefagyott tárgyak nehezebben, vagy egyáltalán nem mozdíthatóak (anyagmozgatás, terhek emelése esetén), ehhez társul a csúszásveszély.
16. Az időjárásnak megfelelően megválasztott, lehetőleg réteges öltözék viselése ajánlott.
17. Tartózkodjon az alkohol fogyasztásától, meleg italok fogyasztása javasolt.
18. Huzamosabb időn keresztül a szabadban tartózkodás esetén fontos mozgatni a végtagokat, ujjakat, ami élénkíti a vérkeringést, emeli a test hőmérsékletét.
19. A vizes kézzel megfogott fémfelületek hozzáfagyhatnak a bőrünkhöz, azok égéshez hasonló sérüléseket okozhatnak.
20. Minden évben előfordulnak karácsonyfa vagy az adventi koszorú miatti tűzesetek. A tűzesetekből származó tragédiák megelőzhetőek füstriasztó érzékelő felszerelésével. Fontos, hogy az érzékelők működését rendszeresen ellenőrizzük, a szükséges karbantartásokat (elemcsere, tisztítás) elvégezzük. A tűzvizsgálati statisztikák két keletkezési okot regisztrálnak: az elektromos áramot és a nyílt lángot. A csillagszóró szikrái önmagukban nem tudják meggyújtani a fát, viszont ha rosszul helyezzük el – hozzáér a tűlevelekhez, vagy a papírdíszekhez – a felizzó, szikrát vető része meg fogja gyújtani azokat, majd a fenyőfát! A viaszgyertya használatát lehetőleg mellőzzük a karácsonyfán! Tűzvédelmi szempontból nem javasolt a fenyőfán elhelyezett gyertyák meggyújtása, de ha már nyílt lángot használunk a fán, nagyon fontos az elővigyázatosság. A karácsonyfatűz rendkívüli gyorsasággal terjed, akár egy perc alatt leéghet az egész fa. Egy átlagos méretű helyiség két-három perc alatt füsttel telítődhet és öt-tíz perc alatt teljesen kiéghet. Tűzvédelmi szempontból jelentős előnyt jelent, ha a lakásban van füstriasztó eszköz, tűzjelző berendezés, illetve tűzoltó készülék, ezek elősegítik a kezdeti tűz eloltását. Amennyiben lehetséges, akadályozzuk meg, hogy a tűz oxigénhez jusson, így a lángok nem terjednek tovább. Erre a célra alkalmas lehet a nem műszálas anyagból készült takaró, pokróc.”