Pitya és tanítványai címmel különleges alkotások, a modellrajzok, grafikai munkák, festmények, kollázsok tárlata nyílt a Zuglói Ifjúsági Centrum (ZIC) Minigalériájában. A kiállítás április 25-ig látogatható.
Tóth Pitya István divattervezőként végzett grafikusművész-tanár teljesen egyedi tanítási módot és stílust teremtett divatrajzolás címmel, melyet a francia központú, Budapesten működő Mod’Art Nemzetközi Művészeti Iskolában és más intézményekben is tanít negyven éve.
A kiállítás megnyitóján elmondta, hogy hosszú ideig próbált galériákba bejutni a tanítványai munkáival, de nem járt sikerrel, mert nem értették a divatrajzolás lényegét. Mígnem 2017-ben a ZIC-ben lehetőséget kaptak egy divatbemutatóval egybekötött kiállításra.
A mostani a harmadik tárlaton a Mod’Art 18-20 éves hallgatói, de az előkészítőre járó leendő diákok, illetve a hobbiból rajzoló felnőtt tanítványai munkái is helyet kaptak.
„Negyven évvel ezelőtt, amikor az akkori Iparművészeti Főiskolán (ma MOME) végeztem, az egyik tanárom azt javasolta, hogy tanítsak a pécsi művészeti szakiskolában divattervezést.
Ebből nőtte ki magát a divatrajz módszerem, melynek eredménye itt látható” – mesélte lapunknak a művész.
„Klasszikus értelemben a divatrajz az, amit a tervező lerajzol, hogy a szerkesztő, varrónő, a szabász ennek alapján el tudja készíteni a divattervező ötletét. Alapvetően ehhez a rajzhoz meg kell tanulni egy csomó megjelenítési technikát. A Mod’Art-ba, ahol a divatrajzot tanítom, általában 18-19 éves fiatalok nem művészeti szakközépiskolából jönnek, nulláról kell kezdeni a rajztanítást. De nálam nem is az a lényeg, hogy az akadémikus rajzot ismerjék, és én sem a hagyományos módszerrel tanítok. A kreativitásukat figyelem, abban segítek, hogy
kihozzák magukból az alkotó énjüket”- hozzátette, hogy még a középiskolában diákja volt az
egyik legelismertebb magyar divattervező, akinek ma már minden kontinensen van érdekeltsége, de például őt a klasszikus rajztudása szerint meg kellett volna buktatnia rajzból, de olyan kreatív ötletei voltak, hogy nem engedhette el a kezét. Segített abban, hogy az alkotói oldalát megmutassa.
A kiállítás kollázsképeit pedig javarészt olyan felnőttek készítették, akik csak hobbiból tanulnak tőle művészetet.
Mindemellett Tóth Pitya is kiállított saját képeket.
„Egyszerre vagyok tanár, illusztrátor és képzőművész, nem utolsó sorban nagypapa is. Az alkotás azért is fontos nekem, mert ez is segít abban, hogy meglássam, átéljem a diákjaim kreativitását, hogy segítsek nekik megtalálni és megmutatni az egyediségüket.”
A tárlatot Nagy Zopán fotóművész, költő nyitottam meg, majd Tóth Sándor szaxofonon, Kerek Norbert zongorán bűvölte el a közönséget.