A XIII. után a VII. kerület szakemberei is testközelből ismerhették meg a svédasztalos mintaprojektet – a vendégeket ezúttal is a Németh Imre Általános Iskolában fogadta Zugló.
A kísérleti programmal kapcsolatban kiemelt fontosságú, hogy országosan Zugló az egyetlen olyan kerület, ahol több iskola is részt vesz a projektben. Ennek lényege, hogy a gyerekek több lehetőség közül választhatnak, eldönthetik, hogy miből mennyit és milyen sorrendben fogyasztanak. Nem mellesleg az élelmiszerhulladék is jelentősek csökken.
Az erzsébetvárosi vendégeket a Hungast 14. Kft vezérigazgatója Kérfalusi Attila mellett Fuith Imre területvezető, Kovács-Varga Andrea piacfejlesztési igazgató, Végh Tamás , gasztronómiai igazgató és a Német Imre Általános Iskola vezetője avatta be a szakmai részletekbe.
A programon Horváth Csaba polgármester lapunknak elmondta, büszke arra, hogy a Zugló ebben is mintakerület, mint fogalmazott, a svédasztalos étkeztetés forradalmasította menzát. A gyerekek eldöntik, hogy mit és hányszor szeretnének enni, de az is lehet, hogy mindkét menüt megkóstolják, és már iskolás korban megtanulják, mennyi ételt szedjenek, nem pazarolnak – magyarázta a kerület vezetője.
Hajdu Flórián alpolgármester azt emelte ki, hogy a visszajelzések szerint a gyerekek szeretik az új rendszert, továbbá rámutatott, a menza megreformálását már az előző ciklusban elkezdték. Fontos, hogy a zuglói gyerekek jót és eleget ehessenek – hangsúlyozta a politikus, hozztéve, hogy a tárgyalások eredményeképpen a Hungast több tálalókonyhát és étkezőt is felújított.
Sógor László önkormányzati képviselő nagyon büszke arra, hogy az ő körzetében indult el a mintaprojekt, amit az önkormányzat is támogat, ugyanakkor sokat köszönhetnek az iskola vezetőségének és a pedagógusoknak, hogy a mai napig nyitottan és rugalmasan állnak a programhoz.
A VII. kerületből a Bischitz Johanna Integrált Humán Szolgáltató Központ vezetője, Farkas Tünde és munkatársai, továbbá dr. Lengyel Boglárka gyerekorvos is ellátogatott a zuglói intézménybe. Farkas Tünde szerint a svédasztalos étkeztetés átjárható, hiszen mindenki megkóstolhatja a másik menüt is, akinek pedig nem ízlik egyik sem, hidegkonyhai készítmények közül választhatnak. Ez megkönnyíti a mai étkezési szokásokat, felülírják azokat. Sőt, azt a kortárs hatást is kiküszöböli, hogy ha az osztály hangadója azt mondja valamire hogy nem jó, akkor a többiek sem eszik meg azt az ételt, hiszen mindenki maga dönti el, hogy mit szed a tányérjára – vélekedett az intézményigazgató.
Dr. Lengyel Boglárka a szabad választás jelentőségét hangsúlyozta. – Ha a gyerekek evészavarosak vagy székelési problémái vannak, akkor azzal az ellenállást mutatják meg. A kicsiknek kevés lehetőségük van a dönteniük, megmondják nekik, hogy mikorra menjenek iskolába, mikor írnak dolgozatot, az evés az, amivel kontrollt gyakorol – mutatott rá a gyerekorvos. – Itt választhat, ami nagyon fontos a szabad gondolkodás és a lélekfejlődés miatt. Ha ez a generáció így nő fel, akkor később mutat a későbbiekben. Az is jó, hogy a sokrétű étkezésre is figyelnek, külön örülök, hogy bevezették a húsmentes napot – zárta gondolatait.