A ZUG Közösségi Kertekért Egyesület „Fenntartható biokertészkedés és az éghajlatváltozás kihívásai” címmel kerekasztal beszélgetést tartott Dr. Pánczél Mária egyesületi elnök a téma avatott szakértőivel és az érdeklődőkkel a Zuglói Civil Házban.
A fél éve regnáló dr. Pánczél Mária elnök, aki lassan nyolc éve maga is lelkes tulajdonosa a Zsálya kert egyik veteményesének, de szakmai szempontból laikus, a beszélgetés kezdetén kijelentette: mint kutató vegyész e területen laikusként nagy tisztelettel és alázattal moderálja majd az előadást.
A Zuglói Önkormányzat biztosította Zsálya és Padlizsán kertből ismerős kerttulajdonosok, és a kertre várók megtudhatták, hogy a mindenkit érintő éghajlatváltozás milyen fontos kérdéseket vet fel még az otthoni kertészkedésben is.
„A magunk szintjén mi is sokat tehetünk” – emelte ki az elnök, aki emlékeztetett, hogy most zajlik éppen Egyiptomban (november 6-16 között) az ENSZ Éghajlatváltozási Csúcstalálkozója, amelyet 191 ország állam és kormányfői indítottak, és később pedig szakértői szinten folytatódik.
„A tematikát nem túl tudományos megközelítésben, de a négy őselem szerint dolgozhatjuk fel – folytatta Pánczél Mária – a föld elemhez tartozik a talaj, a vízhez az öntözés, a levegőhöz például a nyári forró levegő, amely megnehezíti a beporzást, vagy a tűzhöz a komposztálás közben lezajló, korhadás.”
E témákhoz kapcsolódva fejtették ki gondolataikat a résztvevő szakemberek: Madaras Krisztina kertészmérnök, aki tanszéki munkatárs a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Vidékfejlesztés és Fenntartható Gazdaság Intézet Agroökológiai és Ökológiai tanszékén, Székely Gyöngyvér agrármérnök, biológiai növényvédelmi szaktanácsadó, a BIOKISKERT cég vezetője, aki eddig is nagyon sok tanáccsal látta el főleg a Zsálya kert tulajdonosait. Rajtuk kívül Szilágyi Krisztina ökológus, a sződi Terápiás Kert Zöldségközösség vezetője., valamint Bálint Péter biokertész, a zsámboki Bálint Kert alapítója.
A beszélgetést követően az érdeklődők gyakorlati oktatást kaptak az otthoni kertészkedésről, amelynek középpontjában a mikro-zöldek otthoni termesztése és a házi gabonatermesztés állt, a tanácsok pedig Salamon Szilvia környezetmérnöktől, a Capsul Farm alapítójától érkeztek.