Szeptember végén, Föltámadott a tenger vagy az Arany Lacinak ismert strófái mellett Petőfi Sándor ritkán szavalt vereseit is nagy átéléssel adta elő az a 23 fiatal, akik Zugló középiskoláiból érkeztek a Petőfi 200 versmondó versenyre a Civil Házba.
Horváth Csaba Zugló polgármestere és Bitskey Bence kulturális tanácsnok, az esemény védnökei, nyitották meg a versenyt. Bitskey Bence elmondta, hogy örömmel vette, hogy a képviselőtestület és a polgármester támogatta a szavalóverseny ötletét Petőfi Sándor születésének kétszázadik évfordulójára emlékezve, amellyel csatlakoztak az országos emlékévhez.
Horváth Csaba rövid beszédében kifejtette, hogy ha ma élne Petőfi, akkor biztosan híres rocksztár lenne, akinek verseit, zenéjét nagyon szeretnék az emberek. Azt is hozzátette, hogy a költőóriás versei a ma emberének is fontos üzeneteket hordoznak. Minden résztvevő fiatalra győztesként tekintett.
A zsűri elnöke Turczi István József Attila-díjas költő, író, műfordító, Zugló díszpolgára bátorította a versenyzőket, kiemelte, hogy Zugló évtizedek óta élen jár a kultúra ápolásában versmondóversenyekkel vagy a minden évben megrendezett verspiknikkel. Petőfi magatartását, bátorságát, tehetségét, kockázatvállalását példaként hozta fel a fiataloknak. Turczi mellett Soproni Teodóra, igazgatóhelyettes és Bíró Ágnes általános iskolai tanár vettek részt a versenyző diákok értékelésében.
Petőfi hitvesi lírájából, szerelmi költészetéből, epikus költeményeiből, de harcra buzdító verseiből válogatva, nagy átéléssel, mély érzésekkel szavaltak a középiskolás diákok. A Horvát Gimnázium az első, a harmadik és a különdíjat hozta el. A díjak mellé pénzjutalom is járt.
Szabó Vilmos Barnabás Petőfi Dicsőséges nagyurak című versével nyerte meg a versenyt.
– Petőfi Sándort csodálatos költőnek tartom, de alapvetően engem a kedvenc színészem, Mácsai Pál ihletett arra, hogy elmondjam a Dicsőséges nagyurak című verset. 1994-ben szavalta el ezt hihetetlen nagy beleéléssel, a szíve is mondta a szavakat. Engem ő inspirált, és csak utána jött a képbe Petőfi, aki a verset írta. Szerintem ez az egyik legjobb verse.
Szabó Vilmos Barnabást nagyon sok minden érdekli, de manapság a filmipar keltette fel az érdeklődését, leginkább a kamera mögött, rendezőként képzeli el magát.
Telek Zsófi a második helyen végzett Petőfi Panyó Panna című versével, felkészítő tanára Budai Gabriella volt.
– Amikor megtudtam, hogy Petőfi versmondóverseny lesz, kezdetben nem tudtam, hogy fogok-e találni olyan verset, amit méltóképpen elő tudok adni, amivel teljesen tudok azonosulni. A magyartanárom találta nekem Panyó Pannát, amiben rengeteg lehetőséget láttam meg. A költő egy nőnek a sorsát számos élethelyzetben jeleníti meg ebben a pár versszakban, amit nagyon jól át lehet adni, ha sikerül átszellemülnöm abba a szerepbe. Az elején nem tudtam, hogyan fog ez sikerülni, igazából az utóbbi napokban alakult ki tényleg az, hogy már a magaménak éreztem, megértettem a lényegét, onnantól kezdve már képes voltam úgy mondani, érezni közben, ahogyan Panyó Panni.
Teleki Zsófi a színészet iránt érdeklődik, és vélhetően ezt a pályát választja majd.
Vincze Virág Villő a harmadik helyen végzett a Mit nem beszél az a német című verssel.
– Szerintem Petőfi remek ember volt, különféle dolgokról írt, a szókimondástól nem félt. A Mit nem beszél az a német egy dühös vers. Szereplés közben nagyon féltem a színpadon, ráadásul azt éreztem, hogy túl közel állok a mikrofonhoz.
Vincze Virág Lilla versválasztásában és előadásmódjában azt értékelte a zsűri elnöke, hogy nem egy lírai verset választott, hanem egy férfias, szókimondó költeményt, amit nagyon hitelesen, energikusan adott elő.
– Nagyon örültem a díjnak, mert nem számítottam arra, hogy helyezést érek el.
A különdíjat Boros Marcel vehette át a Pusztai találkozás című vers előadásáért.
– Igazából azért választottam ezt a verset, mert nekem nagyon jól megjelent képileg ez a kicsit balladához hasonló, szerelmi történet. Ahogy tanultam, a sok jelző, az érzelmek és maga a környezet leírása nagyon belém ivódott. A képisége miatt nagyon könnyen meg tudtam tanulni, és így el is tudtam mondani.
Boros Marcel nem szándékozik színészi pályára menni, viszont nagyon megtetszett neki a felhívás, és ezért jelentkezett a versenyre.
Turczi István a zsűri elnöke ezen felül 11 díjat osztott még ki a versenyzők között Garai Zitának, Gönczi Szabolcsnak a Dr. Török Béla Szakiskola tanulóinak, valamint Rázmán Eszternek, Nagy Leventének, Mátyás Ábelnek, Szafkó Bebdegúznak, Nagy Dóra Máriának, Gohér Dórának, Tóth Ágnesnek, Maróti-Agócs Mátyásnak és Lehel Bíborkának.