Bence és Gerzson képviselték süntársaikat az önkormányzat és a Sünbarát Alapítvány sünikről szóló előadásán, amelynek célja, hogy az érdeklődők minél sokrétűbb információt kapjanak az állatkákról, akikre különösen ősszel és tavasszal leselkedhet az emberek által okozott veszély.
Ilyen a például az avar égetése, hiszen a levelek alatt sünök bújhatnak meg, csak úgy, mint a farakások alatt, így azok mozgatása közben is óvatosnak kell lennünk. Tavasszal és nyáron pedig a kerti munkák közben okozhatunk sünbalesetet: fűkaszával, fűnyíróval vághatjuk meg az állatokat.
A hétfő este a Zuglói Civil Házban megtartott programot Jaksity Kata, az önkormányzat kommunikációs vezetője nyitotta meg, aki elmondta, mivel a kerületben sok süni van, ezért egy kis segítséget szeretnének adni azoknak, akik kertjében megjelennek az állatok, hiszen nehéz észrevenni az apró állatokat. Zombori Pál, Zugló főkertésze pedig arra mutatott rá, hogy vannak, akik azért kritizálják az önkormányzatot, mert nem viszik el a lehullott, összegyűjtött levelet, és vannak, kik azért, mert elviszik, és így nem tudnak hol meghúzódni a sünök.
A rovarevő ragadozókról Pethe Gyöngyi, az alapítvány elnöke tartott előadást, aki számos érdekességet mesélt a résztvevőknek, például: a sünik fogazata és állkapcsa olyan erős, hogy könnyedén összeroppantják a szarvasbogár kitinpáncélját. Megtudhattuk, ők is vedlenek, és különböző hangokat, szuszogást, röfögést, ugatást, vinnyogást, puffogást, ketyegést, de még fütyülést is hallhatunk egy-egy állattól.
– Minden fűnyírás előtt nézzük át a bokros, susnyás területeket a kertünkben, mert ott sünök lehetnek. Ha vannak, akkor fészekkel együtt áttehetjük őket egy biztonságos helyre. Évente 300-400 állatot mentünk meg, amiből sajnos 100 elpusztul – mondta a Sünbarát Alapítvány elnöke, aki bemutatta Bencét, a megmentett keleti sünt, akinél arra lettek figyelmesek, hogy egy percet sem aludt a télen. Az alapítványhoz gombásodás miatt került, amit valószínűleg a permetező szerek, vegyszerek okoztak. Bencét tavasszal kifutóba teszik, ahol szokhatja a kinti környezetet, aztán pedig szabadon engedik. A keleti sünökről fontos tudni, hogy fogságban nem tarthatók, ellenben távoli rokonai, mint például Gerzson, az afrikai törpesün, legálisan lehet a házi kedvencünk, ugyanakkor lényeges, hogy kicsi gyerekeknek nem ajánlott.
Pethe Gyöngyi arra is felhívta a figyelmet, hogy azzal segítünk a legtöbbet a sünöknek, ha télire hagyunk a kertünkben farakást, faleveleket, engedjük őket befészkelni a fészerbe, nyáron pedig rakjunk ki vizet, és ha etetni szeretnénk őket, akkor száraz cica vagy kutyatápot.