Kezdődik a nagyböjt, amit sokan, sokféleképpen tartanak, ám a drasztikus, hús és állati fehérje-mentes étrend követése csak nagy odafigyeléssel javasolt, különben fehérje-, vitaminhiány léphet fel, az izomzat is leépülhet.
Mára már csak kevesen tartják a szigorú böjtöt, legtöbben a napi háromszori, húsmentes étkezést tartják. Baráti Anikó, a Zuglói Egészségfejlesztési Iroda dietetikusa azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy ha mindenképpen el szeretnénk hagyni valamit, akkor a drasztikus ételmegvonás helyett például az alkoholról az édességről, a cukros termékekről, a feldolgozott ételekről, a hedonista étkezésről mondjunk le – De lehetőleg mindenképpen fogyasszunk zöldséget, gyümölcsöt, gabonaféléket, a húst pedig tejtermékekkel, növényi fehérjeforrásokal, például gabonafélékkel, hüvelyesekkel pótolhatjuk. Ehetünk főtt tojást, grillsajtot, rántott sajtot, túrós ételeket, halat, ha pedig ezeket sem szeretné valaki, akkor a tofut, szejtánt kombináljuk hüvelyesekkel, gabonafélékkel, magvakkal – magyarázta a szakértő, aki arra is kitért, hogy a szigorú böjt alatt pótoljuk a B12 vitamint, a vasat és a kalciumot. Előbbi csak a húsban van, utóbbiak pedig nem megfelelő hasznosulásban találhatók meg a növényekben.
Baráti Anikó szerint a negyvennapos böjt alatt remek reggeli lehet például a hummuszos pirítós, zabkása növényi fehérjeporral, magvakkal ebédre ehetünk bármilyen salátát bulgurral és valamilyen hüvelyessel, de remek lehet pár falfelgolyó rizzsel, valamilyen főzelék zöldség fasírttal, tészta vöröslencse szósszal, édességként pedig a zabpalacsintát említette csoki tofukrémmel.
A böjt a cukorbetegeknek, a krónikus betegségben szenvedőknek nem ajánlott, de az egészségeseknél is okozhat szédülést, rossz közérzetet, rosszullétet. Ha valaki ezek valamelyikét tapasztalja, hagyja abba a megvonást, és keresse fel háziorvosát.