Színészek, énekesek, sportolók, modellek, tiktokkerek, orvosok, médiaszereplők, érintettek, vagyis 100+1 influenszer részvételével elstartolt a Richter Anna díjas Visz a vérem véradó kampány. A program az Országos Vérellátó Szolgálat, a Magyar Kórházszövetség és a Bethesda Gyermekkórház közös, véradást népszerűsítő projektje.
A véradók nemzetközi napja előtt, június 13-án megtartott kampányindítón dr. Velkey György, a kórházszövetség elnöke és a gyermekkórház főigazgatója és dr. Nagy Sándor, a vérellátó szolgálat főigazgató helyettese köszöntötte a résztvevőket. Előbbi arról beszélt, hogy egy kiélezett, vérre váró helyzetben egyedül érzi magát az orvos és a beteg is, utóbbi pedig rámutatott: tudják, hogy nincsenek egyedül, hiszen több millió magyar emberre számíthatnak.
A programban az érintettek is képviseltetik magukat. Csáky Soma nagyfeszültségű vezeték okozta égési balesetet szenvedett, ami miatt 2 hónapig volt élet-halál között, közben pedig 100 egység vért kapott. Soma most próbálja visszaadni azt a szeretet, amit kapott, s mindenkinek azt tanácsolja, éljék az életüket, harcoljanak az álmaikért, mert nem lehet tudni, hogy lesz-e holnap.
Pataki Csilla a 19. véradására készült, amikor kiderült, hogy szívelégtelensége van, transzplantációra szorul. Azt mondta, túl az 50. életévén is mindenhez pozitívan áll, mert örülni kell annak, hogy élünk.
„Ha ma tudsz valakinek segíteni, akkor tedd meg, mert ez a dolgod”- jelentette ki Rékasi Károly színművész, akinek balesete után több mint 10 műtétre volt szüksége a felépüléshez. A jelenlévők megtudhatták, hogy ő maga is véradó volt, de akkor értette meg annak fontosságát, amikor a vérhiány miatt várni kellett az egyik operációval.
A véradás fontosságáról a minden bizonnyal rekorder, Csapó Ferenc építész, 138 szoros véradó, és Bullyák Henriette, a tavalyi Pro Vita díjas véradó mondta el gondolatait. A porgramra Dr. Kujla András sebész rezidens is ellátogatott, aki megtanulta a fiatalok nyelvét, tempóját és edukációs videókat gyárt a TikTok-ra. Egyik fontos célja az, hogy a tévhitek, dezinformációk kapcsán rendet tegyen az emberek fejében, egyebek mellett azt is tisztázta, hogy nemcsak a műtétek kapcsán van szükség vérre, hanem a vérképzőszervi megbetegedések miatt előfordulhat, hogy valakinek kéthetente vért kell kapnia.
A 100+1 influenszer között van Jaksity Kata műsorvezető, a Zugló Információs és Médiacsoport Kft. ügyvezetője is, aki az első véradását idézte fel, főiskolás korából. A szociálpszichológia tanára ment be hozzájuk kétségbeesve, hogy a fia élet-halál között fekszik, és akinek 0 rh+ a vércsoportja és aki tud, segítsen. Kata azonnal jelentkezett, s azt mondta, az az egy tűszúrás, és az idő amit ott töltött semmi ahhoz képest, hogy életet mentett. Később pedig édesanyja életmentő műtétjéhez kapott hasonló segítséget a család. Mint fogalmazott, örömmel csaltkozott a kezdeményezéshez, szívesen ad vért és hirdeti annak fontosságát közösségi oldalán és a médiacég felületein.
A kampányindítón a véleményvezérek előadások, interaktív workshop-ok során dolgozták fel a véradás fontosságát, a szakemberek igyekeztek a hatékony kommunikációhoz szükséges tudással felvértezni őket.