A családon belüli erőszak témakörében 2019-ben indult Zuglóban a Békés Otthon program, amely most egy plakátkampánnyal bővült, Erősebb NEM a családon belüli erőszak ellen címmel. A teljes programról Adler Katalin, a Zuglói Közbiztonsági non-profit Kft. (ZKNP) prevenciós koordinátora adott részletes tájékoztatást.
A Békés Otthon program a családon belüli erőszak megelőzésére és kezelésére jött létre, elnevezésében kapcsolódva a korábbi Békés Iskolák című kezdeményezéshez, amely az iskolai erőszak felszámolását célozta meg – magyarázta Adler Katalin. Elmondása szerint olyan települési modellprogram megvalósítására törekedtek, amely növeli a kerületi szakemberek, az érintettek és a lakosság tudatosságát a témában, erősíti az intézmények közötti hatékonyabb együttműködést és segítő támogatást nyújt az áldozatoknak.
A legfontosabb partnerek a BRFK XIV. kerületi Rendőrkapitánysága és a Zuglói Család-és Gyermekjóléti Központ, hiszen ezek az intézmények találkoznak leggyakrabban a jelenséggel. Az ismeretek átadásán túl cél még a közös szemléleti keretrendszer kialakítása, a felismerés és a gyors, szakszerű válaszadás elősegítése az érintettekkel foglalkozóknak. Eddig több, mint tíz képzést szerveztek különféle külső szakértők (bíró, gyermekjogi szakértő, pszichológus, pszichoterapeuta, egyetemi kutató) bevonásával a kerületi szakemberek részére.
A lakosság széleskörű tájékoztatását szolgálják a zuglói média felületei, valamint az Erősebb NEM a családon belüli erőszak ellen című plakátkampány.
„Kampányunkkal szeretnénk megtörni azt a gyakorlatot, hogy nők üzenjenek nőtársaiknak, illetve hogy kizárólag nőknek adjunk tanácsot, mit tegyenek erőszak esetén” – hangsúlyozta Adler Katalin, hozzátéve: a plakátokon olyan férfiakat jelenítenek meg, akik példamutató módon kiállnak a családon belüli és párkapcsolati erőszak minden formája ellen és férfitársaikat is hasonló fellépésre bíztatják saját környezetükben. A plakátok zuglói közintézményekben, üzletekben és 29 kerületi trolimegállóban lesznek láthatók.
Adler Katalin elmondta továbbá, hogy a Békés Otthon program keretében februártól szupervíziós alkalmakat szerveznek szakemberek részére, melynek keretében segítséget nyújtanak konkrét esetek kezelésében azoknak a rendőröknek, családsegítőknek, pszichológusoknak, akik igényik ezt a napi munkájuk hatékonyabb elvégzéséhez. Az év második felétől, pedig áldozati csoportot indítanak a kerületben élő érintettek számára.