Fórumot tartottak a Zuglói Jókai Mór Általános Iskolában az intézmény jövőjével kapcsolatban, az intézményt az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye Katolikus Iskolai Főigazgatósága (EKIF) venné át. A tervek szerint az iskola a hitoktatás minőségében és szellemiségében térne el az eddig megszokottól.
Gyorsan zajlanak az események a Zuglói Jókai Mór Általános Iskolában, február végén az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye Katolikus Iskolai Főigazgatósága (EKIF) jelezte, hogy a következő tanévtől maga szeretné működtetni az iskolát. A szándékáról előbb a tankerületet, az önkormányzatot, majd a pedagógusokat tájékoztatta. Március 11-én pedig a szülőknek is tartott egy részletes tájékoztatót, akik néhány hét gondolkodást követően március 26-27-én maguk dönthetnek arról, mi legyen az iskola jövője. Maradjon-e állami fenntartásban, vagy kerüljön át a katolikus egyház égisze alá.
Ez a folyamat a köznevelési törvény betartásával történt. Az egyháznak ugyanis február végéig lehetősége van iskolafenntartási igény benyújtására, melyről ugyancsak a törvény szerint a szülőknek kell majd dönteniük. Ennek tükrében nagyon fontosnak ígérkezett az a fórum, melyet március 11-én este rendeztek az Erzsébet királyné úti iskola tornatermében, s melyen a Közép-Pesti Tankerületi Központ moderálásával az EKIF vezetői, Gyetván Gábor főigazgató és Oláh Gáborné főigazgató-helyettes mondták el, mi várhat a Jókaira.
A váltás után ugyanez az intézmény, ugyanezekkel a tanárokkal és gyerekekkel menne tovább – mondta a főigazgató, hozzátéve, az első katolikus osztály a 2025-26-os tanévben indulna, és legfeljebb a hitoktatás minőségében és szellemiségében térne el az eddig megszokottól. Elmondása szerint azért esett a választás a Jókiara, mert jó a tanulmáényi színvonal, és helyrajzilag templomhoz közel helyezkedik el, illetve a hittanórára járó diákok száma is közre játszott a döntés meghozatalában.
A tájékoztató szerint a váltással az iskola újra önálló gazdálkodóvá válna, az igazgató visszakapná a jogköreit, többek között ő lenne a munkáltatója az alkalmazottaknak. Az iskolának megmaradna az önállósága a saját pedagógiai programja megalkotásában. A pedagógusok évente kétszer jutalmat kapnának, illetve a pályázati lehetőségek kiaknázásával könnyebben lehetne fejleszteni majd az iskolát. Gyetván Gábor elmondta, Budapesten már 22 katolikus iskolát működtetnek, és az a céljuk, hogy minden kerületben legyen egy intézményük. Márpedig Zuglóban a 90-es évek vége óta nincs iskolájuk.
Horváth Csaba polgármester is részt vett ezen az eseményen, ahol elmondta, az önkormányzat határozott véleménye, hogy a Jókait és valamennyi zuglói iskolát a kerület szeretné működtetni. Az eddig tapasztaltak is azt bizonyítják, hogy az önkormányzati fenntartás volt az eddigi legjobb működtetési forma – tette hozzá.
A szülők sok kérdést tettek fel, melyre hol az egyház, hol pedig a tankerület képviselői feleltek. A moderátor szerepét betöltő dr. Házlinger György tankerületi igazgató elmondta, bár a törvény ezt nem írja elő, lehetőségük lesz az iskola pedagógusainak és a diákönkormányzatnak is a véleménynyilvánításra. Ennél többre azonban nem, a végső szót ugyanis a szülőknek kell majd kimondaniuk. A szavazás március 26-án 7.00 – 18.00 és március 27-én 7.00 – 14.00 között lesz majd az iskolában. Az intézménynek jelenleg 460 tanulója van, ha ebből 231 szülő (gyerekenként egy szülő) igent mond a váltásra, akkor jövőre katolikus lesz a Jókai, más esetben marad állami fenntartásban.