A kerületben kevés a fix helyen megtalálható, viszont egyre több a mozgó hajléktalan – derült ki a téli krízisidőszakra való felkészüléssel kapcsolatos szakmai értekezleten. A november 1-jén kezdődő krízisidőszak számos feladat elé állítja az önkormányzatot, a szociális munkásokat, a rendőröket, rendészeket, ám a tapasztalatok szerint jól működik a zuglói jelzőrendszer.
Nem könnyű a téma, a feladat, a helytállás, de fontos, hogy ne legyenek tragikus esetek az előttünk álló időszakban – hangsúlyozta a megbeszélés elején Rózsa András polgármester. A programot Hevér László György alpolgármester vezette, aki rámutatott, nemcsak a hajléktalanokra, hanem az otthonukban lakó, nehéz helyzetben lévőkre is figyelni kell.
Kártyás Irén, a Menhely Alapítvány igazgatója elmondta, a fővárosban egyre több a fedél nélkül élő, de egyre kevesebben vannak azok, akik fix helyen találhatók, sokan egy-két éjszakát eltöltenek valahol, majd továbbmennek, ezért nehéz megtalálni őket. Nagyon fontosak a jelzések, életet menthetnek – fogalmazott, s arra is rámutatott, hogy a palackozás miatt egyre több hajléktalan érkezik vidékről Budapestre.
Hasonló tapasztalatokról számolt be a Myrai Vallási Közhasznú Egyesület vezetője is. Váli Szilvia viszont hangsúlyozta, a kerületben 20 alá csökkent a hajléktalanok száma. A mini-Dubaj miatt azonban sokan átköltöztek a Francia út Egressy út-Hungária köz között lévő szakaszára – mutatott rá a problémára, amit a Zuglói Városgazdálkodási Zrt. kerületgondoki csoportvezetője, Hrivó Ágnes is megerősített. A másik gócpont a Kacsóh Pongrác út vége, aminek egy része – csak úgy, mint a Francia út – MÁV terület, ezért fel kell venni a kapcsolatot a vállalattal. Ezek miatt Hevér László György kérte, készítsenek egy térképet a potenciális helyekről.
Czirják Róbert, a zuglói rendőrkapitányság vezetője úgy tapasztalja, a Stadionok és az Örs vezér tere környéke a problémás. Kiemelte, a kerületben lévő szakemberek önállóak, nagyon jó az együttműködés közöttük.
A Zuglói Önkormányzati Rendészet és a Zuglói Polgárőr és Önkéntes Tűzoltó Egyesület képviseletében Kaposi István is az átutazó hajléktalanokról beszélt, akik hangosabbak, szemetelősebbek, mint azok, akik állandó helyen élnek. A polgárőrség krízisidőszakban éjjel is járőrözik, és ha van valaki, aki helyett dönteni kell, akkor megteszik – magyarázta.
Varga Sándor, a Zuglói Család- és Gyermekjóléti Szolgálat igazgatója a gyermekek kiemelésére mutatott rá. Decemberben és januárban Borsod vármegyéből családostól jönnek az emberek, 6-8 gyerekkel, itt a megelőzésre kellene fektetni a hangsúlyt, felvenni a kapcsolatot a MÁV-val, mert sokszor lezárt MÁV területre mennek be – vélekedett.
A megbeszélésen kiderült, hogy a Zuglói Szociális Szolgáltató Központ mintegy 1100 ellátottja nincs veszélyhelyzetben. Az intézmény vezetője, Tóth Józsefné ezzel kapcsolatban elmondta, nincs olyan, akinél kikapcsolták a közműveket, ám kiemelten figyelnek azokra, akik maguk mennek az ebédért, folyamatosan beszélgetnek velük.
A szén-monoxid mérgezés is szóba került – az alpolgármester szerint a demencia is okozhat problémát. Deák Katalin tűzoltó őrnagy, a katasztrófavédelem munkatársa arról tájékoztatta a jelenlévőket, hogy a fővárosban kétévente kell ellenőrizni a készülékeket, de a gyertya égetés is okozhat problémákat.
Török Zsuzsa, a Zuglói Egészségügyi Szolgálat ápolási igazgatója rámutatott, az otthonápolás és a háziorvosok jelzése alapján jó szűrő az intézmény.
A megbeszélésen, amin mások mellett részt vett Kinisch Andrea és Busznyák Imre alpolgármester, Tóth Attila, a népjóléti bizottság elnöke is, Hevér László György a kritikus pontok térképre helyezése mellett arra kérte a jelenlévőket, jelezzék, ha tudnak olyan önkormányzati bérlakást, ahol kikapcsolták az áramot vagy a gázt.
Ha valaki hajléktalan vagy otthonában lévő segítségre szoruló emberről tud, hívja az alábbi telefonszámok valamelyikét.
Myrai Vallási Közhasznú Egyesületet: +36 70 333 6610 vagy +36 70 629 2121
Menhely Alapítvány: +36 1 338 41 86
Zuglói Önkormányzati Rendészet: 06 1 211 22 33
Zuglói Család- és Gyermekjóléti Szolgálat: 06 1 364 3013 (hétfő, kedd, csütörtök: 9-től 18 óráig, szerda: 9-től 12 óráig, péntek: 9-től 15 óráig) +36 70 310 85 85 (hétfőtől péntekig: 18-tól 9 óráig, hétvégén és ünnepnapokon)