Szécsényi András (Szecsó) vlogger a fiatal generációt képviseli az Erősebb nem a családon belüli erőszak ellen plakátkampányban. Munkája során sokszor találkozik olyan rendőrségi üggyel, amelynek hátterében éppen a családon belüli erőszak áll.
– Miért vállalta?
Szerencsére családon belüli erőszakot a közvetlen közelemben sosem tapasztaltam. Nekem nagyon szerető, összetartó családom van. Viszont nem egy ismerősömet érintette a téma az elmúlt években, illetve a műsorom gyártása közben – rendőrök árnyékában forgatva – szintén rengetegszer bukik ki, hogy az adott ügy családon belüli erőszak miatt keletkezett. Azért vállaltam a felkérést, mert szívesen kiállok ez ellen, ezzel az én generációmat is szerepeltetve a kampányban.
– Mit gondol a témáról?
– Véleményem szerint nagyon sok lelki problémának és fiatal korban átélt traumának a családon belüli erőszak az okozója. Összetett probléma, ami ráadásul gyakran az ügy intimitása miatt rejtve marad mind a közvélemény, mind pedig a hatóságok szeme elől, ha pedig már kiderül, sokszor túl későn jut el oda az ügy, hogy enyhébb eszközökkel lehessen közbe lépni, végső esetben tragédiába is torkollhat. El sem tudom képzelni, milyen nyomot hagyhat valakiben, ha erőszakos apuka árnyékában kell felnőnie, arról nem is beszélve, ha egy ilyen, erőszakos kapcsolatban ragad.
-Ön szerint hogyan lehet tenni ellene?
– Azt gondolom, minél többet hangoztatni kell a téma fontosságát és erőteljesen ki kell állnia mindenkinek az erőszakos viselkedés ellen. Ez persze tágabb körben is így van, nem csak párkapcsolatban vagy családon belül, de ezt tartom a legműködőképesebb és egyben leghatékonyabb megoldásnak. Másrészről a hatóság határozott fellépése is nagy segítség ott, ahol a prevenció már nem hoz megfelelő megoldást. Aki pedig úgy érzi, részese ilyen bántalmazó kapcsolatnak vagy családnak, ne maradjon csendben. Ha nem is a nagy nyilvánosság felé, de a megfelelő szerveknek még azelőtt jelezze a helyzetét, amibe került, mielőtt eldurvulna a helyzet. Ez ugyanis egy végtelen lejtő, ha nincs egy határozott „megállj!” parancs, csak lefelé vezet az út.