Május 22-én tartják a biodiverzitás világnapját világszerte. Balogh Judit Anikó vegyésztechnikus és kertészmérnök, környezetvédelmi szakértő, a zuglói Fauna Alapítvány elnöke lapunknak elmondta, hogy ezen a jeles napon arra kívánják felhívni a figyelmet, hogy mennyire fontos a természet sokszínűségének megőrzése.
A sokféleség a természet önellátó stabilitásának alapja. A manapság divatos tujás-füves „zöldsivatag” -ban se vágjuk folyton a füvet, mert így a rovaroknak nem adunk esélyt a túlélésre és a beporzásra – magyarázta a szakember hozzátéve: üdvözölik, hogy a Fővárosi Csatornázási Művek májusban már nem kaszálja le a Rákospatak partján a növényeket.
A lakosság sokszor háborog, mert úgy látja, hogy a kaszálatlan terület gondozatlanságot jelent, pedig világszerte szorgalmazzák a „Májusban ne kaszálj” mozgalmat a biológiai sokszínűség védelméért. Minél inkább hagyjuk a természetet a saját törvényei szerint fejlődni, annál inkább tapasztaljuk, hogy az élővilág önfenntartó és egymást támogató megerősödését.
Judit nem szereti a klímapánikot, a Fauna Alapítvány önkéntes fiatal szakértőivel azt tanítják, hogyan lehet visszaállítani a természet egyensúlyát a lakókörnyezetünkben is.
Zuglóban is tapasztalni fogják, hogy egyre több helyen hagynak meg például kaszálatlan területeket, amelyek a beporzás támogatásán túl segít abban, hogy a talaj megőrizze nedvességtartalmát is.
„Előadásaim során azt tapasztaltam, hogy a hallgatók nem tudták megfogalmazni, hogy mire jó a biológiai sokféleség, vagy más szóval biodiverzitás. Ennek lényege abban rejlik, hogy annál stabilabban működik egy rendszer, minél változatosabb” – tette hozzá a szakember.
Judit mindemellett az olvasók figyelmébe ajánlja a Fauna Alapítvány bio-erdőkertjét, amely éppen ennek a szemléletnek az eredménye. Itt madarakkal, rovarokkal, lepkékkel találkozhatnak, és a kertben termelt friss bio zöldségeket, fűszereket és gyümölcsöket megkóstolhatják, valamit a kert növényszaporulatának többletét tavasszal és ősszel ingyen el is vihetik a látogatók.