Az egészséges életfeltételekről, a környezetszennyezés különféle formáiról tartott előadást Garay Klára városvédő az Összefogás Zuglóért Egyesület szezonnyitó összejövetelén a Civil Házban.
Madárcsicsergéssel kezdődött a tartalmas előadás, amelyen a 20 évig biológiatanárként dolgozó Garay Klára elmondta, hogy a környezetvédelem egyenlő az ember védelmével. Hangsúlyozta, a problémák, főleg az egészségügyi panaszok nagy része abból adódik, hogy a városi ember elszakadt a környezettől.
Kifejtette, hogy a zajszennyezés, amit például útfelújításkor átél az ember – ráadásul ilyenkor a levegő portartalma is megsokszorozódik -, káros hatással van az ember egészségére, légzőrendszerére, keringésére. Nem beszélve az állandó autóforgalomnak, a közösségi közlekedés járműveinek állandó zajáról, ami a városi hangfüggönyt meghatározza.
De a fényszennyezést is kiemelte: az éjszakai fények károsan hatnak az ember hormonháztartására, az idegrendszer működésére, hiszen sötétben képes teljesen kikapcsolni, pihenni, regenerálódni a szervezet.
Kiemelte a fák fontos szerepét, azok védelmét. Felhívta a figyelmet a szmog káros hatásaira, valamint eloszlatta azt a téves felfogást, mely szerint szmog esetén a lakásban kellene maradni. Olyankor érdemes fák közelébe letelepedni.
Egy kőszegi példát felmutatva beszélt arról is, hogy miért veszélyes teljesen lebetonozni egy teret, nem hagyva helyet a fáknak, a virágoknak. Ilyenkor jön létre a hőszigethatás, mely nyáron szélsőségesen felmelegíti a levegőt, de nem csak a városban, hanem hatást gyakorol a környező településekre is.
Felhívta a figyelmet, hogy Zugló Önkormányzata olyan programokat indít, melyek szakmai segítséget is nyújtanak a növények telepítésére a kerület azon részein, ahol kevés a növény.
De arról is mesélt, hogy az 1960-as, 70-es években Zuglóból kitelepítették a gyárakat, üzemeket, amelyek kéményei nagyban felelősek voltak a városi levegő szennyezésért. A levegőszennyezés vizsgálata nem mai keletű, mesélte Garay Klára, hiszen már az 1900-as években a Zuglóban működő Magyar Királyi Állami Bakteriológiai Intézet és Oltóanyag Termelő Intézetben többek között ilyen jellegű méréseket is végeztek és vezettek be szankciókat a mérések hatására.
Az előadáson a dohányzás káros hatásai is előkerültek, ahogy a „pollenkoncentáció” növekedése is. Felhívta a figyelmet, hogy alapvetően nem a növények virágpora okozza az allergiát, hanem a városi levegő szennyező anyagai, melyek a virágporra kerülve alakíthatja ki az érzékenységet. A vizek szennyezése téma kapcsán a Sajót emelte ki, melybe egy éve vasoxid vegyület került más szennyezőanyagokkal együtt, de manapság a téma nincs a középpontban. Egy ilyen szennyezés kipusztítja a folyó élővilágát, és veszélyt jelenthet az emberre, aki a Sajó alsóbb szakaszain horgászik és a folyóból fogott halat elfogyasztja.
Az érdekes, ismeretterjesztő előadás után a jelenlévők megállapodtak abban, hogy ebben a félévben még szerveznek útibeszámolókat, kirándulásokat és még több környezetvédelemmel kapcsolatos előadásokat minden hónap harmadik szerdáján 14 órától szintén a Civil Házban.
Az Összefogás Zuglóért Egyesületet 2001-ben hívták életre azzal a céllal, hogy színes programokkal az időskori elmagányosodás ellen küzdjenek, és működésükkel hozzájáruljanak Zugló közösségének építéséhez.