Ezüst generáció – Ezüst gazdaság, Idősödve a munkaerőpiacon címmel rendezett konferenciát a Zuglóiak Egymásért Alapítvány (ZEA) a Civil Házban, azzal a céllal, hogy a meghívott előadók átfogó képet adjanak az idősödő generáció helyzetéről a munkahelyeken, a munka világában.
Pataki Éva, a Zuglóiak Egymásért Alapítvány (ZEA) elnöke kiemelte, hogy az idősödő korosztály meghatározás nem csak a nyugdíjasokra vonatkozik, már a negyvenes évek tájékán járó munkavállalók is elkezdik érezni, mintha nem lennének annyira a topon a vezetőik szemében – fogalmazott. Hozzátette, hogy nagyon kevés szó esik e témáról.
„A ZEA elve, hogy az aktív időskor szemléletét képviselje. Ehhez hozzátartozik az is, hogy az ember szabadon dönthessen a munka, illetve a munkából való végleges kilépés mellett. Hogy ugyanazzal az eséllyel induljanak el az idősödő generáció tagjai a munkaerőpiacon, változtatni kell a munkahelyeken meglévő szemléleten.”
Horváth Csaba, Zugló polgármestere köszöntőjében a Gyakornok című filmre hivatkozott, melyben a már nyugdíjas vállalatvezető gyakornoknak áll egy online üzlet irodájába, abba épületbe, ahol a telefonkönyveket gyártó cég működött, melynek az igazgatója volt. A filmben Anne Hathaway és Robert de Niro játszotta a főszerepet.
„A film mindent bemutat az időskori foglalkoztatásról, az idős vállalatvezető tapasztalatinak újra hasznosításáról. Vagyis az idősödő korosztály tapasztalata, a senior mentor szerep nagyon jól beépíthető lenne egy-egy vállalat életébe.” – mondta a polgármester, és kiemelte a lifelong learning, vagyis az élethosszig tartó tanulás fontosságát.
„A legnagyobb kihívásnak a mesterséges intelligenciát látom. Elméletileg meg tud oldani mindent 20-30 éven belül. De mit fog magával kezdeni a humán, érző lény, aki helyett mindent elvégez a robot? Milyen értelmes tevékenységet tudunk majd végezni, ami egyébként arra motivál bennünket, hogy minden reggel felkeljünk, hogy valamiben érezzünk, hasznosak vagyunk” – tette hozzá Horváth Csaba. – „A nyugdíj közelében lévő korosztályba egy vállalatvezető már nem invesztál olyan sokat, inkább felvesz egy fiatalt, aki tovább fog vele maradni. Ezen a szemléleten kellene változtatni. Zuglóban például az óvodákban és a bölcsődékben is van olyan lehetőség, hogy a dolgozók ugyan más jogi konstrukciók mellett, de a nyugdíjkorhatár elérése után folytathatják a munkát. Ebben kellene valahogy egymásra találni a két nagy félnek, a munkaadónak, és a munkavállalónak, hogy ez egy rugalmas történet legyen.”- zárta a beszédét a kerület vezetője.
Sárközi Erika szociológus, társadalmi idősödés kutató, a CédrusNet program kidolgozója tartott előadást a kilenc éve működő, sokrétű programról. Kiemelte az idősödő korosztály szakmai, munka- és élettapasztalatainak értékeit, amikkel sok esetben maga a korosztály sincs tisztában. Hivatkozott a Kecskeméten zajló CédrusNet pilot-programra, mely a sztereotípiákon való átlépésre késztet, és számos, gyakorlatban is kipróbált lehetőséget mutat fel nemcsak arra, hogyan lehet az idős korosztályt visszavezetni a munka világába, hogyan érezhetik hasznosnak magát, hogyan lehet részmunkaidőben is foglalkoztatni őket, hanem arra is, hogyan szervezhető meg olyan segítségnyújtó, akár önkéntes háló, mely az említett korosztályra épül.
Gyarmati Andrea, PhD szociológus egy összefoglaló, nagyon informatív, számos életterületet érintő statisztikai elemzést mutatott be az idősödő korosztály egészségügyi, munkaerőpiaci helyzetéről. Fóti Klára, az Eurofound egykori kutatási vezetője tartott beszámolót az Európában zajló idősödő korosztályt érintő munkakörülményeinek kutatásáról (EWCS – European Working Condition Survey).
Marázi Judit, HR és szervezetfejlesztési tanácsadó a nyugdíjas foglalkoztatás gyakorlati tapasztalatairól beszélt, annak pszichológiájáról. Konkrét példákat említve körbejárta e korosztály munkával kapcsolatos indíttatásait és kiemelte azt is, hogy egy nagyvállalaton, de akár egy kisebb vállalkozáson belül is mennyire fontos, hogy a még tapasztalatlan fiatal és a már tapasztalatok birtokában lévő idősödő korosztály egymás mellett dolgozzon.
Szombati Cecília, munkaközvetítő koordinátor számolt be a Zuglói Család- és Gyermekjóléti Központ Állás-LES Munkaközvetítő irodájának tízéves tapasztalatairól. Példaértékű munkát végeznek, mintegy hidat képezve a munkavállalók és a munkáltatók között.