Időről időre beleshetnek a gyerekek azokba az odúkba, amiket az ovik, sulik udvarára helyezett az önkormányzat a Magyar Madártani Egyesület szakmai támogatásával. Legutóbb a Dr. Mező Ferenc Általános Iskola egy-egy elsős és harmadikos osztálya kukkanthatott a mesterséges odúkba.
Az Ond vezér terén lévő intézmény udvarán három odú található a fákon, ottjártunkkkor éppen a 3.b. osztálynak tartott rendhagyó környezetismeret órát Bebesi Zoltán madarász, aki a bevezetés után egy széncinke odút vett le és mutatott meg a diákoknak. – Természetesen a lehető legnagyobb körültekintéssel járunk el, hogy minél kisebb stresszt okozzunk a madárcsaládnak – hangsúlyozta a szakember, aki az ódúk tetejét felnyitva mutatta meg a hét cinkefiókát a félkörben álló harmadikosoknak. Bebesi Zoltán nem titkolt célja, hogy közelebb hozza a természetet a diákokhoz, a madárles során pedig azt láthatják, amit egyébként nem, hiszen a természetes odúkba lehetetlen a betekintés.
A csaknem egy órás program alatt a kicsik megtudták, hogy a cinkék csőre alkalmazkodik az időjáráshoz, télen és ősszel tompább, nyáron és tavasszal pedig hegyesebb. A gyerekek látták, hogy a madárszülők csőrükben viszik a táplálékot a másfél hetes fiókáknak, és azt is, hogy hozzák ki az ürüléket, amire a levegőn hártya képződik. A résztvevők megbeszélték, hogy a harkály fontos munkát végez, hiszen nemcsak rovarok után kutat a fában, hanem természetes odút is készít.
Nagy-Hegedűs Léna azt mondta, nagyon jó volt, élvezte a szabadtéri foglalkozást, mint fogalmazott, jobb volt, mint egy környezetismeret óra a tanteremben, sokkal több élményt nyújtott számára.
A diákok tanító nénije, az iskola öko munkacsoportjának vezetője, Siklósi Zsoltné rámutatott, élmény által tanultak a gyerekek, örömmel emlékeznek vissza az órára, sőt, amikor a környezetismeret tanórán tanulnak, vagy olvasás órán olvasnak egy-egy madárról, eszükbe jut mindaz, amit saját szemükkel láttak.