A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapján nyílt kiállítás Auschwitz album róluk, nekünk, nélkülük címmel a Zuglói Civil Házban április 16-án. Nyolcvan éve, 1944-ben ezen a napon kezdődött el Északkelet-Magyarországon és Kárpátalján az úgynevezett gettósítás, melynek következtében közel ötszázezer vidéken élő zsidó ember vált az embertelenség áldozatává.
A kiállítás anyagát a Páva utcai Holokauszt Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény munkatársai állították össze és bocsátották a Civil Ház rendelkezésére – mondta el a kiállítást megnyitó beszédében Lévai Sándor, a Zuglói Cserepes Kulturális Non-profit Kft. szakmai igazgatója. A kiállítás azokról a magyar emberekről szól, akiket származásuk, vallásuk, politikai nézeteik, nemi identitásuk miatt üldöztek és megsemmisítettek – emelte ki a szakmai igazgató. „Nekünk szól a kiállítás, a mai kor emberének, figyelmeztetve arra, hogy a gyűlölet, a kirekesztés, a rasszizmus ilyen tragédiákhoz vezethet. Tegyünk meg nap mint nap mindent, hogy a mi világunkban a szeretet, az empátia, mások elfogadása, a tolerancia, az együttműködés uralkodjon a gyűlölet helyett” – hangsúlyozta.
Horváth Csaba, Zugló polgármestere megnyitó beszédében kiemelte, hogy ez az emléknap egyszerre szól a múltról, a jövőről, azokról, akiket bűnbaknak kiáltottak ki, és meghurcoltak a származásuk miatt.
„Ez a kiállítás azokról szól, akik sohasem tértek vissza, akik elvesztették gyerekkorukat, akiket elszakítottak családjuktól, barátaiktól, és megélték azt, amit soha senkinek nem szabadott volna megélni. A holokauszt az a tükör, amelybe nem lehet fájdalom nélkül belenézni.”- fogalmazott a polgármester.
Majkó Zsuzsanna történész, a Zuglói Samodai József Helytörténeti Műhely vezetője a történelmi tényekre alapozott beszédében kiemelte, hogy a kiállítás anyag az úgynevezett Auschwitz albumból mutat be megrázó és felkavaró képeket.
Az auschwitzi haláltáborban normál körülmények között nem lehetett fotózni” tette hozzá a történész. Ismertetése szerint a kiállított fotókat a magyar transzport érkezésekor kivezényelt SS tisztek készítették. Ennek köszönhető, hogy egyáltalán képünk van arról, hogy hogyan zajlott egy-egy transzport megérkezése, szelektálása. A nácik nem a nyilvánosságnak szánták ezeket a fotókat, azonban szerencsés körülmények között megtalálták, és 1980 körül a Yad Vashemi Intézetnek is eljuttatták, így készült ebből egy könyv, illetve a könyv alapján ez a kiállítás.
Majkó Zsuzsanna felidézte azt a folyamatot, mely a magyar zsidóság megsemmisítéséhez vezetett. „A témával foglalkozó történészek általában megemlítik, hogy a magyar holokauszt azért érintette meg és döbbentette meg annyira a világot, mert mintegy 55 nap alatt zajlott le a 430 ezernyi vidéki zsidó koncentrálása, gettóba zárása, majd deportálása. Ez a szomszédos országokban éveket vett igénybe. Elmondhatjuk, hogy Magyarországon sem előtte, nagy valószínűséggel sem ezután a magyar államigazgatás olyan hatékonyan nem működött, mint akkor.”
Megrázó történelmi tényekkel szemléltette a 25 évet felölő folyamatot, melynek végeredménye közel hatszázezer ember halála lett. Végül Aldous Huxley idézettel zárta a beszédét: „A történelem egyetlen tanulsága, hogy az emberek soha semmit nem tanulnak. De vannak sokan, akik törekszenek arra, hogy ezt a mondatot sikerüljön megcáfolni, ők készítették ezt a kiállítást is.”
A kiállításon a zuglói Móra Ferenc Általános iskola tanulói, pedagógusai is részt vettek.
A tárlat május 3-ig látogatható.