Hogy minél többen tapasztalhassák meg, milyen megtermelni az egészséges élelmiszert saját maguknak, Zugló Önkormányzata megbízásából a ZUG Közösségi Kertekért Egyesület „Legyen ön is balkonkertész!” címmel nyereményjátékot hirdetett áprilisban a zuglóiaknak.
Az ötven nyertes közül huszonhárom leendő balkonkertész gyűlt össze május 17-én a Padlizsán Kertben, hogy megtudják, hogyan lehet termeszteni bio zöldséget, fűszernövényt egy zsebkendőnyi területen, és átvegyék a nyereményüket.
Mindezt Zugló Önkormányzata egy Európai Uniós pályázat keretében valósította meg. A ZUG Közösségi Kertek Egyesületet bízta meg az esemény lebonyolításával, melynek során a Borhy Kertészet szakmai együttműködésével ötven balkonládát, háromféle fűszernövénnyel, két paradicsompalántával és virágfölddel biztosítottak a pályázóknak.
Dr. Pánczél Mária, a ZUG Közösségi Kertek Egyesület elnöke lapunknak elmondta, hogy a pályázat olyan zuglói lakosoknak szólt, akiknek nincs semmiféle saját kertjük. „Ily módon lehetőséget kaphatnak arra, hogy megismerjék, hogyan lehet balkonon, gangon, teraszon növényeket nevelni, átéljék a kertészkedés örömét, a vegyszermentes zöldségek természetes ízét és a környezetbarát életmódot.” Az elnök elmondta, hogy az április 17-én meghirdetett felhívásra több mint százan jelentkeztek, közülük ötven nyertest sorsoltak ki. A nyeremények 1 db balkonon/teraszon/gangon elhelyezhető (50x25x22 cm-es) balkonládát, bele való virágfölddel, valamint paradicsom- és fűszernövény palántákat tartalmaznak.
„A pályázat viszont szeptember végéig fog tartani ” – tette hozzá dr. Pánczél Mária. „Ha valaki szeretné majd megmutatni, hogyan sikerült, milyen eredménnyel zárult a balkonládás kertészkedés, akkor ezt megteheti augusztusban egy fotópályázaton, amelyen szintén a Borhy Kertészetből származó dísznövényeket lehet majd nyerni.”
Zombory Pál, Zugló főkertésze arról tájékoztatta lapunkat, hogy az összességében három évet felölelő Európai Uniós projekt – melyhez Zugló Önkormányzata is csatlakozott – fő témája a fenntartható étkezés.
„Így is szeretnénk rászoktatni az embereket az otthoni élelmiszertermesztésre, mely környezettudatos módon, szállításmentesen és biotermékek előállításával történik. A kertészkedés jót tesz a testnek és a léleknek egyaránt. Nem beszélve arról, hogy itt a workshopon is felhívjuk a figyelmet a bio növényápolás fontosságára.”- tette hozzá a főkertész. „Reményeink szerint és az igények alapján a kampánynak lesz folytatása.”
Borhy Bernadett, a Borhy Kertészet képviseletében ismertetőjében elmondta, hogy a pályázók két tő paradicsomot, egy-egy tő petrezselymet, oregánót és kakukkfüvet kapnak a virágfölddel együtt. Külön, nyomtatott tájékoztatóval látták el a pályázókat. Zombory főkertész és Borhy Bernadett közös útmutatásával a helyszínen bemutatták, hogyan kell elültetni a palántákat. Beszéltek a környezettudatos növényápolásról, melynek része az állott vízzel vagy esővízzel történő öntözés, a biológiai, vagyis vegyszermentes növényápolás, a teleltetés, a fűszernövények átgondolt metszése, vagyis ezek rendszeres használata az ételekbe.
Majd Gyöngyösi Emese az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet kutatója „Fenntartható élelmiszertermelés, rövid ellátási láncok” című rövid előadása hangzott el, aki arra biztatta az összegyűlteket, hogy éppen az egészséges életmód érdekében olyan termékeket vásároljanak meg, melyek minél kevesebb kézen mentek át. Példának hozta fel a külföldről behozott, hetekig tárolt, zölden leszedett paradicsom, és a nyár közepén-végén az őstermelőtől vásárolt paradicsom íze, illata, állaga közötti különbséget. Felhívta a figyelmet a szezonalitásra, ami
azt jelenti, hogy érdemes nyomon követni, milyen évszakban milyen zöldségek, gyümölcsök teremnek – az érés idején jó vásárolni belőlük. Valamint beszélt a Zuglói Kenyérközösségről, melynek alapítótagja, és amelynek lényege valóban az, hogy a zuglóiak egyenesen a termelőtől juthassanak hozzá a vegyszermentes- vagy bio minősítésű élelmiszerhez. Mecseki Csaba is jelentkezett a balkonkertészeti nyereményjátékra.
„Tetszik a kertészkedés, a kisgyermekeimnek is szeretném megmutatni, hogy milyen jó dolog növényeket termeszteni, mégha kisléptékben is” – mesélte Csaba, aki egy társasházban él most, az erkélyen készül balkonládában kertészkedni. – „Főleg a fűszernövények érdekelnek, de ha a paradicsom is megmaradna, annak nagyon örülnék.”
Dr. Pánczél Mária azzal zárta – a leendő balkonkertészeket biztatva – a nagyon hasznos, információkban gazdag bemutatót, hogy jegyezzék meg: „Nincs kudarc a kertészkedésben, csak tapasztalat, de rendszerint már az első próbálkozás is sikerélménnyel jár.”