Az összes óvoda és mintegy húsz civil szervezet kapott a minimum fél kilogrammos, zamatos, lédús termést hozó paradicsompalántából. A Rózsaszín mágia – mint évek óta, idén is – a Zuglói Bolgár Önkormányzat ajándéka.
Az óvodák környezeti nevelésének szerves részévé vált a kezdeményezés. A növényeket a gyerekekkel együtt ültetik el az intézmények dolgozói és a termést is közösen fogyasztják el. Farkas Tibor Jánosné, a Zuglói Egyesített Óvodák vezetője hangsúlyozta, a palánták fejlődési folyamatának nyomon követése mellett a növények ültetése és az azokról való gondoskodás segít megtanítani a gyerekeket a felelősségvállalásra. Megtudtuk azt is, hogy egy-egy termés egy egész óvodai csoport tízóraijára, uzsonnájára elég volt.
A Zuglói Bolgár Önkormányzat elnöke, Tyütyünkova Mónika kihirdette a tavalyi ovis verseny eredményét: harmadik helyen végzett a Csicsergő, második lett a Napraforgó, a legnagyobb paradicsom – 750 gramm – a Zöld Lurkók Óvodában nőtt. Az intézmények oklevelet és 20, 40, 60 ezer forintos játékáruházi utalványt kaptak, a nyertesnek színházi előadás is jár.
A civil szervezetek tavaly kaptak először palántát. Kakuk Sándorné, a Zuglói Kertbarátok Körének tagja azt mesélte, 60-70 dekagrammos paradicsomai nőttek, a növényeket pedig egyáltalán nem volt nehéz gondozni, ezért idén is örömmel érkezett azokért a Zuglói Civil Házba.
Horváth Csaba polgármester üdvözölte a kezdeményezést, a jelenlévők megtudhatták, hogy nagypapája a kerületben volt bolgárkertész, ő maga pedig gyerekkorában azt látta, hogy édesapja a balkonon nevelte kedvenc csípős paprikáját.
Tyütyünkova Mónika nem titkolt célja, hogy egy kicsit visszahozzák a kerületbe és népszerűsítsék a bolgárkertészetet. Az elnök arra is rámutatott, ők paradicsom palánta osztásával tudják támogatni a gyerekek környezeti nevelését, a közösségépítést.
A növények gondozásáról Zombory Pál, a kerület főkertésze tartott rövid ismertetők az óvodapedagógusoknak és a civil szervezetek képviselőinek. A szakember elmondta, mélyen, minimum 50 centiméter távolságra, napos, tápanyagdús helyre ültessék a palántákat, karózzák ki, gyakran kacsolják, alulról öntözzék, ha szükséges tápoldatozzák.
Sokacz Anikó civil és nemzetiségi tanácsnok szerint a kezdeményezés fontos része annak, hogy közelebb kerüljenek egymáshoz a nemzetiségek és a civil szervezetek.