Holdsütemény-készítő workshoppal indult majd őszközépünnepi színes bazárral folytatódott a Budapesti Kínai Kulturális Központ Stefánia úti épültében rendezett Őszközépünnep. Jin Haoval, az intézmény igazgatójával és Szakál Dávid operatív menedzserrel beszélgettünk a központ szerepéről és az ünnepről.
A kínai kultúra egyik legfontosabb ünnepét, a Hold ünnepnek is nevezett Őszközépünnepet minden évben a kínai naptár nyolcadik hónapjának 15. napján tartják, ami általában szeptember és október eleje közé esik. Az ókorból eredő esemény az egységet, az összetartozást és a harmóniát szimbolizálja. Ilyenkor összegyűlnek a családok nemcsak Kínában, hanem a kínai kultúra átvételével más kelet-ázsiai országokban is.
Az idén június 20-án ünnepélyes keretek között megnyílt Budapesti Kínai Kulturális Központ ünnepének az alcíme, egy Hold alatt, hiszen a hagyomány szerint „bárhol is legyünk a világon, a felettünk a Hold mindig egy és ugyanaz”.
A holdsütemény-készítő workshopon kiderült, hogy legalább százféle recept létezik, és lehet édes vagy sós töltelékkel készíteni a süteményt. A workshopon rózsás és hó vörös sütemények készültek. Az épület kertjében a Hagyományos Kínai Viseletek Magyar Klubja biztosította kínai népviseletbe öltözött fiatalok navigálták a látogatókat, akik kipróbálhatták a kínai csomókötést, a lábtollast, a touhu célbadobást, a könyvjelzőfestést, valamint egy Genshin Impact / Black Myth: Wukong játéksarok is várta az érdeklődőket.
Jin Hao igazgató lapunknak elmondta Szakál Dávid tolmácsolásával, hogy a Budapesti Kínai Kulturális Központ helyének kiválasztásakor több budapesti helyszín is felmerült, de végül Zuglóra esett a választásuk. Az épületet és annak kertjét még elhanyagolt állapotában is szépnek találták. A Stefánia út 77. szám alatti százéves ház a két ország közötti együttműködés eredményeként újra méltó pompájában tündököl.
„Zugló színes kulturális helyszíne Budapestnek, hiszen itt található többek között a Hősök tere, a Városliget, a Szépművészeti Múzeum, a Műcsarnok, a Magyar Zene Háza, így mi is jól illeszkedünk ebbe a közegbe. Ráadásul Zugló a főváros harmadik legnagyobb kerülte” – nyilatkozta az igazgató, aki egyébként a Hősök tere közelében lakik 2020 óta, amióta elkezdődtek a kulturális központ kialakításának munkálatai.
A központot idén június 20-án ünnepélyes keretek között nyitották meg a nagyközönség előtt egy most is megtekinthető fotókiállítással, melynek címe Selyemút tükrében – Kína magyar fotográfusok szemével. Az alkotásokat hét magyar fotóművész a Budapesti Kínai Kulturális Központ és a Magyar Fotóművészek Szövetsége együttműködése keretében készítette. A fotóművészek bejárták Sanghaj és Szucsou régióinak modern és tradicionális tájait, az ott élő emberek hétköznapjait, kulturális szokásait és szellemi örökségét fényképezhették.
„A központ célja, hogy a magyar lakossággal megismertessük a kínai kultúrát, a tévhiteket eloszlassuk, közel hozzuk a két országot egymáshoz” – folytatta Jin Hao igazgató. „Jövőbeni rendezvényeink az épület adottságaihoz alkalmazkodnak. Van egy könyvtárunk, kiállító- és előadótermünk, ahol led-falon lehet esetleg filmeket vetíteni. Vannak tantermeink, egy gyakorló termünk, ahol kínai néptáncot vagy harcművészetet lehet majd tanulni. Kaligráfia- és hangszeroktatást is tervezünk, illetve van egy konyhánk, ahol a kínai gasztronómiával ismerkedhetnek meg az érdeklődők.”
Jin Hao kiemelte, hogy a rendezvényeik ingyenesen látogathatóak, hiszen non-profit szervezetként működnek, de lesznek olyan tanfolyamok, például nyelvkurzusok, melyeket sokkal kedvezőbb áron lehet majd elérni, mint egy nyelviskolában.
„Nagyon szeretnénk, ha minél több budapesti, illetve zuglói lakos ismerné meg a kínai kultúrát” – zárta a beszélgetést az igazgató.
A Budapesti Kínai Kulturális Központ rendezvényeiről ezen a linket lehet tájékozódni: https://www.facebook.com/CCCBudapest