A „Városliget védelmezője”, a zuglói Garay Klára Podmaniczky-díjas városvédő vehette át idén a Ráday Mihály-díjat a Főpolgármesteri Hivatalban, Horváth Csaba, Zugló polgármestere felterjesztésére.
A Ráday Mihály-díjat a 2019 óta regnáló városvezetés hozta létre, melyet a névadó születésnapján, június 11-én adnak át minden évben a főváros épített és természeti örökségének megőrzése érdekében példamutató, maradandó, megbecsülést kiváltó tevékenységet folytató személynek vagy szervezetnek. Ráday Mihály Kossuth-díjas filmoperatőrnek, Budapest díszpolgárának a neve összekapcsolódott a városvédő jelzővel.
Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere adta át az oklevelet és az emlékplakettet a három díjazottnak, akik között a zuglói városvédő, Garay Klára is átvehette a kitüntetést. A díjátadó méltató szavai szerint Garay Klára Podmaniczky-díjas városvédő „a Városliget fáinak élő lelkiismereteként, a főváros természeti örökségének megőrzése, a zöld felületek megóvása érdekében végzett példamutató tevékenységéért Ráday Mihály-díjban részesül.”
A főpolgármester köszöntőjében üdvözölte, hogy a díj egyre fontosabbá válik, hiszen évről évre olyan kiváló embereknek adja át a díjat, akik méltóak Ráday Mihály örökségéhez és méltóak ennek a nagyszerű városnak a kulturális örökségéhez. Garay Klárára, mint a Városliget védelmezőjére hivatkozott, aki vélhetően minden ligeti fát ismer.
„Klárával nagyon sokat sétáltam én is a Városligetben, és megfertőzött azzal a szenvedéllyel, amellyel védi e területet. Sajnos ez az ügy újra aktuális lesz, hiszen lehet látni, hogyan pusztulnak a fák a Néprajzi Múzeum környékén is, nyilvánvalóan sikerült egy óriási gátat építeni az építtetőknek a talajvizek áramlási útjába”- tette hozzá a főpolgármester.
Horváth Csaba, Zugló polgármestere lapunknak elmondta, hogy Garay Klára, aki Ráday Mihály egyik legerősebb környezetvédő harcostársa volt, a személyében a lehető legjobb helyre került a díj. „Klárát 2013. december 20-án ismertem meg személyesen, az első, Városligetért szervezett tüntetésen, azóta közösen harcoltunk a Városligetért.”- tette hozzá a polgármester.
A díjazott lapunknak tett nyilatkozatában elmesélte, hogy aktív városvédő munkája 2013. december 20-tól, az említett Városligetért szervezett fáklyás felvonulástól datálja.
„Belázasodtam előző nap, 39 fokos lázzal, borzalmas állapotban jelentem meg, de felvonultam a háromszáz fős tömeggel. Akkor ott beszélgetni sem tudtunk, mert borzalmasan hideg volt. A háromszáz ember, akikkel tettünk egy kört a Városliget körül fáklyákkal bennem olyan reményt ébresztett, hogy van kiért tenni.” Garay Klára hozzátette, hogy a tüntetést egy 2013. december 13-án kelt törvény váltotta ki, mely a Városligetet építési telekké nyilvánította.
Kérdésünkre, hogy mit tartott a legemlékezetesebb akciónak, a nevéhez köthető Közlekedési Múzeum, a régi közlekedési csarnok újjáépítése elleni tiltakozást emelte ki.
„Az volt az utolsó per, amikor még magánszemélyként perelhettem a Városligeti Ingatlanfejlesztő Zrt.-t, és akkori Környezetvédelmi Hatóságot. A legbüszkébb arra vagyok, hogy külön hoztak rám egy törvényt, mi szerint magánszemély nem perelhet, ez a „Lex Klári”- tette hozzá humorral. „A többi hét perben pedig arra az ügyvédre vagyok büszke, aki pro bono vitte a pereket, és mind a hetet megnyerte, vagyis az akkori magyar jogrendszer szerint is törvénytelen volt a Városliget beépítése.”- zárta a beszélgetést Garay Klára.
Zugló büszkesége mellett a két másik díjazott Kolundzsija Gábor településmérnök, terület- és településfejlesztési szakember több évtizedes kimagasló várostervezési és városfejlesztési tevékenységéért valamint a budapesti dunai rakpartokkal kapcsolatos kutatásaiért, kiemelkedő ismeretterjesztő munkásságáért, továbbá Noll Tamás Ybl-díjas építész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja a műemléki felújítások során Budapest épített örökségének megőrzése érdekében végzett tevékenysége, valamint az épített örökséghez méltó ugyanakkor 21. századi értékeket is képviselő kiemelkedő tervezői munkája elismeréseként részesült Ráday Mihály-díjban.
Az eseményen jelen volt Ráday Mihály özvegye, Ruttka Andrea textilművész is.