A Zuglóiak Egymásért Alapítvány (ZEA) kezdeményezésére előzetes szakmai egyeztetésre hívta a Alzheimer Café program zuglói bevezetésének lehetőségeiről. Pataki Józsefné a ZEA kuratóriumának elnöke az érintett szervezetek szakembereit hívta meg a közös gondolkodásra, melynek középpontjában az Alzheimer-kór áll, mely betegség még mindig tabutémának számít hazánkban.
Az első Alzheimer Cafét 1997-ben a holland Miese Bere geriáter-pszichiáter hívta életre, hogy az érintetteknek, főleg a hozzátartozóknak méltó környezetben legyen lehetősége szégyenkezés nélkül tapasztalatot cserélni, és ezzel támogató közösséget teremteni. Külföldön ez a kezdeményezés komoly társadalmi támogatást kapott szállodáktól, éttermektől, emiatt kapta a café, vagyis a kávézó nevet. Ezzel is hangsúlyozva, hogy kedves kiszolgálás mellett pihenhetnek meg a nap 24 órájában a beteg családtagot ellátó hozzátartozók, és végre megbeszélhessék mindennapjaik nehézségeit, illetve egy-két órára kikapcsolódhassanak. Magyarországon 2014-ben, Győrben indult az első Alzheimer Café.
Hogy ez Zuglóban is létre jöhessen, a most elindított egyeztetetésen a szakemberek a lehetőségekről beszéltek.
Az egyeztetés témái érintették az előzetes felméréseket, tapasztalatokat a demenciával küzdők problémáiról: biztonság, ellátások, védelem és ezek kerületi jellemzői. Az Alzheimer Café állandó helyszínének lehetőségeiről is folyt egyeztetés. A működtetés biztosító stáb összetétele, létszáma, önkéntesek szervezése is szóba került. Mindehhez egy jól felépített kampány kidolgozása, a tájékoztatás különböző csatornáinak kiépítése, a szakmai előadások megszervezése is elengedhetetlen. A program tervezett indulását 2024. szeptemberére tűzték ki.
A rendezvényen Horváth Csaba, Zugló polgármestere, Hajdu Flórián alpolgármester, dr. Füle Ferenc, a Zuglói Önkormányzati Rendészet jogtanácsosa, Tomis Károly ZKNP prevenciós tanácsadója, Varga Sándor, a Zuglói Családsegítő- és Gyermekjóléti Központ igazgatója, Adler Katalin a Zuglói Közbiztonsági Nonprofit Kft, prevenciós koordinátora, Deli Eszter a Zuglói Egészségfejlesztési Iroda egészségfejlesztési koordinátora, Sebőkné Barad Márta törzszászlós, Zuglói Kapitányság Bűnmegelőzési osztályáról, Tóthné Fábián Ilona a Zuglói Szociális Szolgáltató Központ vezetője vett részt.
A programokat szervező stáb tagjai szakemberek, önkéntesek, és a programot gondozó civil, non-profit szervezet, helyi közösség vagy magánszemélyek lennének. Minden találkozón más-más témát dolgoznának fel meghívott előadókkal, de az egyes alkalmak hasonlóan épülnének fel. Vagyis a program elindulásával egy folyamat indul el, ami az érintettek számára, mind a helyet, mind az időpontot tekintve biztos pont lesz hosszú távon.