A Szent István Király Zeneművészeti Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola, valamint a vele szimbiózisban működő Szent István Király Szimfonikus Zenekar visszakapta végre Columbus utcai otthonát. Az állami beruházásból felújított iskolaépületet már a tanév kezdete óta használják a diákok, ám a létesítményt hivatalosan csak szeptember 28-án adták át.
A Záborszky József által megálmodott, majd a fia, Záborszky Kálmán által felvirágoztatott, jelenleg pedig a világhírű építész, Makovecz Imre fia, Makovecz Pál által irányított iskola idén nem ünnepel semmilyen jubileumot, ám mégis nagy ajándékban részesült. Az 1954-ben alapított intézmény 1961-62-ben átadott Columbus utcai épületét ugyanis a pincétől a padlásig felújították, sőt, az eredeti épület egy teljesen új, könnyűszerkezetes emeletet is kapott. Ez utóbbi részben két nagy próbaterem, egy kamaraterem, egy nagy könyvtár, 18 kisebb gyakorlóterem, 10 hangszeres terem, illetve egy tetőkert kapott helyet. Makovecz Pál igazgató ünnepi beszédében elmondta, szükség is volt erre a bővítésre, mert az eredeti épület már szűkösnek és zsúfoltnak bizonyult az intézmény 1500 gyereke és több mint 200 tanára számára.
A mára nemzetközi hírnevet kivívó zuglói zeneiskolát Záborszky József alapította a szintén zuglói Szent István Gimnáziumban. Az intézmény 1994-ben költözött át a rendszerváltás után megüresedett egykori Columbus utcai pártházba, amely azóta is az otthonát jelentette. Két évvel később elkészült a jelenleg is használt koncertterem, 2000-ben az intézmény egy nagy orgonát kapott, 2006-ban pedig az addig amatőrnek számító szimfonikus zenekar hivatásossá lett nyilvánítva.
A szeptember 28-i ünnepségen Lázár János építési és közlekedési miniszter elmondta, a kormány már 2018-ban döntött arról, hogy az iskolai énektanulás kultúrájának erősítése és a kórusélet fellendítése, valamint a képzési körülmények javítása érdekében felújítja a zuglói iskolát. Az intézmény vagyonkezelője, a Közép-Pesti tankerületi Központ felkérésére az ALFATERV-2000 Építőipari, Tervező és Fővállalkozó Kft. 2019-ben a terveket is elkészítette, melyeket a zuglói önkormányzat is támogatott.
„Nagy öröm, hogy a zuglói oktatási közvagyon egy ilyen szépen felújított épülettel gazdagodott. Amióta állami tulajdonba kerültek az iskolák, azóta csak elvétve volt példa ilyenre, így most mi is nagyon tudunk örülni ennek” – mondta Horváth Csaba polgármester, aki két korábbi kerületvezetővel, dr. Kutalikné dr. Kardos Zsuzsannával és dr. Papcsák Ferenccel volt díszvendége a szeptember 28-i rendezvénynek.
A kivitelezéshez szükséges több milliárd forintnyi pénzösszeget azonban a kormány csak 2021-ben tudta elkülöníteni. Innentől kezdve felgyorsultak az események, mert miután kiderült, hogy ki végzi majd munkálatokat, az iskolát sikerült átköltöztetni ideiglenes lakhelyére, az Egressy út 178/g szám alatti üresen álló iskolaépületbe.
A belső változások mellett az épület külsőleg is megváltozott. Eltűnt például a homlokzatáról a világhírű görög szobrász, Makrisz Agamemnón domborműve, mely a hatvanas években készült, és a párt és a tömegek egységére, illetve a tömeg erejére hívta fel a figyelmet. A szocreál dombormű helyére egy ötvonalas kottára emlékeztető, a főbejáratot körbe ölelő, fából és rozsdamentes acélból készült díszítőelem került, mely annak az Ybl-díjas építésznek, Csernyus Imrének az alkotása, aki Makovecz-tanítványból a világhírű magyar építész munkatársává vált, és, aki korábban olyan munkákat jegyzett, mint a makói Hagymatikum uszoda, illetve a 2020-as dubaji világkiállítás magyar pavilonja. Az intézmény homlokzatára pedig a „Szent István Zeneház” felirat került.