A tavalyi év gyermekvédelmi és gyermekjóléti faladatainak átfogó értékeléséről, a gyermekvédelemmel kapcsolatos rendezvényekről folyt tanácskozás Kinisch Andrea, a területért felelős tanácsnok vezetésével. Az átfogó értékelést, a beszámoló készítését a gyermekvédelmi törvény írja elő, az általános értékelését a képviselő testület elé terjesztik majd.
Horváth Csaba polgármester a tanácskozás megnyitásaként elmondta, hogy a gyermekvédelmi koncepció és az abból következő cselekvési terv két éve indult útjára. Hangsúlyozta, hogy a zuglói gyermekvédelemben együtt dolgozó szakemberek és civil szakemberek olyan erős hálózatot hoztak létre, mely a megelőzésre fókuszál. Ebbe illeszkedik a Békés Otthon, a Békés Iskolák, ami csak kettő a sok-sok érdekes és fontos program közül, amely megteremti a gyermekek számára a biztonságos közeget – tette hozzá. „Jelzőrendszereink segítenek abban, hogy megelőzhető, illetve orvosolható legyen a probléma. A gyermekeink védelme a legfontosabb, hiszen ők a legkiszolgáltatottabbak”- zárta bevezetőjét a polgármester.
Kinisch Andrea Ifjúsági és testvérvárosi kapcsolatokért felelős feladatok felügyeletét ellátó tanácsnok azt mondta: „Soha nem érezhetjük befejezettnek a munkánkat, és nagyon remélem, hogy a következő testületi ülésen tovább tudjuk vinni ezt a folyamatot”. Emellett hangsúlyozta az információátadás, a képzések jelentőségét, valamint a veszélyeztetettség felismerésének fontosságát, és a támogatás nyújtását. „Tudjunk úgy segíteni, hogy minden gyerek jól érezze magát”- tette hozzá a tanácsnok.
Hevér László György, egyéni képviselő, a Népjóléti Bizottság elnöke kérésére a tanácskozás elején egyperces felállással emlékeztek a közelmúltban 93 évesen elhunyt Ferge Zsuzsára, a zuglói szociális modell egyi „anyjára”.
Az elnök felvázolta a 2016-ban kezdeményezett gyermekjóléti terv lényegét, kiemelte a szociális szférában dolgozó munkatársak munkakörülményei javításának fontosságát. Farkas Tibor Jánosné, a Zuglói Egyesített Óvoda vezetője kitért a gyermekvédelmi koncepció cselekvési tervének átdolgozására is, melynek eredményeként gördülékenyebben, hatékonyabban működik a jelzőrendszer. Máhr-Urbán Beatrix, a Zuglói Család- és Gyermekjóléti Központ szakmai vezetője összegezte a központ múlt évben végzett munkáját, melynek számos lényeges eleme közül kiemelte, hogy a gyermekvédelem a szülők helyzetének felmérése, megoldása nélkül nem lehet eredményes, ebben kérte az önkormányzat hatékonyabb támogatását.
Deli Eszter a Zuglói Egészségfejlesztési Iroda (ZEFI) részéről felvázolta, hogy milyen programokon keresztül nyújtanak támogatást a gyermekeknek: a kismamatornától kezdve az óvodai mozgásfejlesztésig. Kiemelte a gyermekek mentális egészségének fejlesztését, melyet különféle programokon keresztül végeznek.
Illés István, a Budapest Főváros Kormányhivatala XIV. Kerületi Hivatalának vezetője hangsúlyozta a jó együttműködést a segítő szervezetek között. A gyermekvédelmi rendszer működéséről is bővebb tájékoztatást adott.
Garay Klára minőségbiztosítási vezető, a Zuglói Cserepes Kulturális Non-profit Kft. részéről beszámolt a Cserepesház gyermekprogramjairól, melyek főként a tehetséges gyermekek gondozását támogatják.
Adler Katalin prevenciós koordinátor (ZKNP) különböző programjairól adott összefoglalót, és felvázolta a közeljövőben várható eseményeket, melyek mindegyike a gyermeke és a család védelmét szolgálja.