A Zuglói Egyesített Óvoda és Matics Ádám vak gyógymasszőr vehette át idén az Esélyegyenlőségi díjat a már hagyománnyá vált Esélyegyenlőségi napon, ahol a Jelnyelvi kórus, a Vakok Iskolája, a Mozgásjavító Iskola, a Nemadomfel Együttes és Agárdi Szilvia szórakoztatta a résztvevőket.
Kiemelten fontos a társadalom érzékenyítése és az integráció – mondta köszöntőjében Horváth Csaba polgármester, aki rámutatott: Zugló önkormányzata nemcsak támogatásokkal, hanem programokkal is segíti a fogyatékkal, hátránnyal élőket. Az SNI-s gyerekekkel gyógypedagógusok foglalkoznak és pályázati lehetőséget vezetett be az önkormányzat a támogatásukra. Azért tartanak Esélyegyenlőségi napot, hogy a különböző élethelyzetben élő emberek, szervezetek megismerjék egymást. A díjról pedig úgy fogalmazott, olyan embereket, szervezeteket jutalmaznak, akik a hétköznapokban sokat tesznek azért, hogy hidat építsenek az épek és a segítséggel élők között.
Kisné Szivcsovics Nikolett esélyegyenlőségi tanácsnok beszédében a május 5-i esélyegyenlőségi világnap kapcsán elmondta, vannak sérülékeny csoportok, akikre jobban oda kell figyelni, mert alapvető emberi jog, hogy mindenki diszkriminációmentesen, azonos módon, térben és ugyanolyan arányban hozzáférhessen az információhoz, az eszközökhöz és a szolgáltatásokhoz.
Az Esélyegyenlőségi díjat a kerület vezetője és a tanácsnok adta át Farkas János Tibornénak, a Zuglói Egyesített Óvodák vezetőjének, és Matics Ádámnak, aki tántoríthatatlanul küzdött álmaiért, így nemcsak gyógymasszőr, hanem bohócdoktor, maratonfutó lett, de ő a világon az első születésétől fogva vak súlyemelő.
Az idei program a gyermekvédelem jegyében zajlott – Kisné Szivcsovics Nikolett és Kinisch Andrea ifjúsági tanácsnok beszélt a kerület esélyegyenlőségi és gyermekvédelmi koncepciójáról, Gyermekvédelem az intézményekben címmel pedig Farkas János Tiborné mondta el, mit jelent a gyakorlatban a koncepció alkalmazása.
A program egyik műsorvezetője Veres Amarilla paralimpiai bajnok, akin bár nem látszott veleszületett baloldali bénulása, betegsége miatt azonban sok bántást kapott – mondta el azon a beszélgetésen, ahol Agárdi Szilvia és Matics Ádám is megosztotta a hallgatósággal, hogy milyen bántalmazásokat éltek át gyerekkorukban. Amarillának Nyomi volt a beceneve, de erről és az egyéb csúfolódásokról sem a szüleinek sem a tanárainak nem szólt, elfogadta a helyzetet. Agárdi Szilvi iskolájával ellentétben az övében nem volt érzékenyítés. Szilvi esetében a pedagógusokkal és a diákokkal is beszélgettek mielőtt elkezdte az iskolát. Az énekesnő szerint az őszinte és tiszta kommunikáció mindennek az alapja. Ádám úgy fogalmazott, őt nem érte bántalmazás, ami azért is lehet, mert saját bevallás szerint könnyedén vette a csúfolódást, amit nemcsak az ép emberektől, hanem a sorstáraitól is kapott.
Aki a délután folyamán végigjárt az agility pálya állomásain sorsoláson vehetett rész, egyebek mellett volt arcfestés is, a napot pedig Agárdi Szilvi koncertje zárta.