A karácsony egyik szép dekorációja a gyertya. A Kövér Lajos utcában különleges gyertyák készülnek természetes illóolajokkal, üvegbe töltve, vegán szójaviaszból Csapó Ildikó és Koncz Tibor keze alatt. Hogy mekkora utat tettek meg 2016 óta a lakásuk konyhájától a zuglói műhelyig, és hogyan lehet 24 órában házaspárként és munkatársként is együttműködni, erről meséltek lapunknak.
Egy blogbejegyezéssel kezdődött, Ildi éppen szakmaváltásban volt, az államigazgatásból készült kilépni, hogy lakberendező, dekoratőr legyen. Munka mellett 2016-ban járt a dekoratőr szakra, ahol ősz környékén éppen a viaszokról tanultak.
Megmutattuk, hogyan lehet vegán módon, műanyagmentesen, teljesen természetes alapanyagokból, természetes illóolajokból, illatesszenciákból kiönteni egy gyertyát, így az olvasóknak újat tudtunk mutatni – mesélte Ildi, aki a blogon keresztül egyfajta környezettudatos szemléletet is igyekezett átadni. Sok utánajárással rátaláltak a megfelelő, tiszta szójaviaszra, a pamutkanócra és a ma már a Greenway Candle brand jelképévé vált barna üvegre fém tetővel, rajta Tibi kifinomult designjával megtervezett címkével.
Nekünk és a családunknak, barátainknak is nagyon tetszett, mert a gyertyánk hosszan égett, ahogy olvadt, a viaszból nagyon kellemes illatok szabadultak fel belőle.
Vállalkozói tapasztalatok nélkül kezdtek el 2017-ben a piacokra, marketekre járni. Az első ilyen eseményen mindössze két gyertyát adtak el, de ennek is nagyon örültek.
Visszatekintve nekünk ez az elmúlt hét évr egy folyamatos utazást, tanulást adott, melynek során rengeteget megtudtunk az anyagokról, az illatokról, a vásárólink ízléséről. Rengeteg visszatérő vásárlóval büszkélkedhetünk.
Azóta évszakonként több mint húszféle illatelegyből áll a kínálatuk. Csak azért nem bővebb, mert nincs rá kapacitásuk.
A karácsonyhoz hozzátartozik a fenyőillat, ami nemcsak gyertya formájában, de lakásillatosító sprayként is jelen van a választékban, ahogy a fahéj, a gyömbéres sütemény, a narancs, vagyis főleg az édeskés illatok.
Nem is gondoltunk arra, hogy az illatoknak milyen különleges hatásuk van – folyattta Tibi. – A karácsonyi, de általában véve az édességeket felidéző illatok főleg azoknál az embereknél, akik nem ehetnek süteményeket pótolják az édességet, de aki sokat nassol, az is képes mértéket tartani, ha egy édes illat veszi körül.
A karácsonyi szezon végére gyakorlatilag a fahéjra illatvakságunk alakul ki, vagyis már nem érezzük az illatokat. Ilyenkor nem születnek új kompozíciók, sőt már fejben azt várom, hogy kezdődjön a tavaszi szezon, ahol a virágillatok kapnak főszerepet.
Ildi természetes illóolajokból, illatesszenciákból spontán keveri ki az illatelegyeket, cseppről cseppre alakulnak az illatok, amelyeket persze feljegyez, hogy reprodukálni tudja a gyertya öntés közben, melynek folyamata 2020 óta a Kövér Lajos utcában zajlik. A showroom hátsó traktusában van egy viszonylag nagy fémkockára emlékeztető szerkezet, ez az olvasztó. Tibi először is a gyertyák üvegébe rögzíti a pamutkanócokat, a viaszolvasztóban 80 fokon megolvasztják a viaszt, fél-egyliteres kancsókba adagolják hozzá az illatanyagot, majd a kanócot csipesszel rögzítve kiadagolják a meleg viaszt, ami azonnal elkezd hűlni, és ugyan a külseje gyorsan megszilárdul, de a belső részeknek szükségük van egy teljes napra. A végén Tibi rakja rá a fém kupakokat, amiket azért is szeretnek, mert megóvja a gyertyát a portól, illetve, ha 3-4 óra égés után a segítségével el lehet oltani a lángot, a megolvadt viaszban így nem dől el a kanóc.
Ez nekünk egy folyamatos utazás, mindig tanulunk valami újat. Hét év után rengeteget megtudtunk az anyagokról, az illatokról, a vásárólink ízléséről, számos visszatérő vásárlóval büszkélkedhetünk.
Eleinte munka mellett, a konyhájukban készítették a gyertyákat, a nappaliban pedig Tibi dolgozott a designon.
A gyertya öntése 2020 óta zajlik Zuglóban a Kövér Lajos utcai műhelyben, ami mára showroomként is működik.
Meg kellett tanulnunk együtt dolgozni napi 24 órában. Ha közös a cél, akkor nincs gond. Míg egész nap külön voltunk, eset hazaérve vagy rázúdítottuk egymásra a munkahelyi problémákat, vagy magunkban tartottuk. Érdekes, mert a problémák itt is megjelennek főleg a kevésbé kreatív munkafolyamatokban, csak itt gyorsabban túl vagyunk rajtuk.