Négy ország delegációját fogadta március 8-án a Zuglói Móra Ferenc Általános Iskola, ahol a vendégek a Békés Iskola program elemeivel ismerkedtek meg.
Az Európai Unió támogatásával két éve zajlik már egy nemzetközi projekt, melyben négy délkelet-európai ország 40 iskolája és 1600 tanulója vesz részt. A program koordinátora a Terre des hommes svájci gyermekvédelmi szervezet magyarországi regionális irodája. Így történhetett, hogy a Bulgáriát, Romániát, Szerbiát és Horvátországot összefogó program zárórendezvényét március 8-9-én Budapesten rendezték.
– Ha magyarra szeretnénk fordítani a „REVIS” projekt címét, akkor „Válaszolva az iskolai erőszakra” – mondta Bene Márta, a nemzetközi projekt vezetője. – A két éves program célja, hogy az iskolai erőszakra maguk a fiatalok találjanak megoldásokat, és népszerűsítsék ezeket különféle kampányok keretében.
A nemzetközi program résztvevői a konferencia keretében egy magyarországi jó gyakorlatot is megismerhettek, a Békés Iskolai hálózatot, amely országos szinten 17 oktatási intézményt érint. Ennek egyik legfontosabb pillére Zugló, ahol a Zuglói Közbiztonsági Nonprofit Kft már 2015 óta szervez képzéseket a pedagógusoknak.
– A mi iskolánk elsőként kapcsolódott a Békés Iskola programba – mondta Pattantyúsné Tóth Gyöngyi Edit, a Zuglói Móra Ferenc Általános Iskola intézményvezetője. – Azóta már több generáció felnőtt, és elmondhatjuk, hogy évről évre kevesebb problémával kell szembe néznünk.
Március 8-án az Újváros parki iskolába látogató közel hatvan bolgár, román, szerb, horvát diák, pedagógus, pszichológus vagy gyermekvédelmi szakember maga is szembesülhetett azzal a ténnyel, hogy mitől „békés” a zuglói iskola. A vendégek egyrészt az intézmény életébe, másrészt a Békés Harcos önvédelmi modulba is bepillanthattak, és a látottak mind a négy délkelet-európai küldöttség tetszését elnyerték.