Nehéz meghatározni, elképzelni, hogyan érzékeli a világot egy látássérült ember, éppen e különleges percepció szemléltetésre a mesterséges intelligencia segítségével egy különleges, interaktív kiállítás nyílt Blind Journey – Nézz körül más szemmel címmel, mely az Akváriumban november 29-ig látogatható.
A kiállításon hét, születésüktől fogva vak ember mutatta be, hogyan érzékeli Budapest forgalmas csomópontjait. A kiállításon a hangokkal, a zenével és a tapintással tájékozódhatnak az odalátogatók. Olyan budapesti helyszíneket lehet érzékelni, köztük a Thököly utat, Zugló Vasútállomást és a Keleti pályaudvart, ahol az alkotók nap mint nap megfordulnak. A különleges tárlat azzal a nem titkolt céllal jött létre, hogy hidat építsen látók
és vakok között.
Kónya Barbara alkotó a Zuglói Vasútállomáson mindig boldognak érzi magát, mert tudja, hogy onnan megy haza a szüleihez, ezért rózsaszínben látja a helyszínt, az állomás tetejét pedig szép csipkésnek. A mesterséges intelligencia egyebek mellett a következő információkból építette fel Barbara képét: „vannak körülöttünk irodaházak, szűk a lépcső, néha nem állnak félre az emberek, végre van vezető sáv, teteje is van az állomásnak, sokszor hangosak a vonatok, nem félek, izgalmas közlekedni”.
A helyszínen a mesterséges intelligencia segítségével magáról az Akváriumról készült egy kép, egy látássérült művész elmondása alapján, mely nagyon sok szempontból hasonlított a látható formához.
A műsor vezetője Gaskó Balázs volt, aki bemutatta azt is, hogyan lehet a látássérült embert felismerve segíteni például az utcán úgy, hogy a vak ember instrukciói alapján járjunk el. A kiállításon beszélt még a Kézzelfogható Alapítvány elnöke, Mógáné Sebők Erzsébet. Az alapítvány támogatja a Blind Journey projektben résztvevő művészeket. A Kézzelfogható Alapítványt 2009-ben jött létre látássérültek társadalmi rehabilitációját segítve különböző művészeti és kézműves képzésekkel, programokkal.
A képekkel az érdeklődők Budapest hét pontján köztéri plakátokon, az Akvárium Klubban egy interaktív kiállításon, valamint a projekt weboldalán találkozhatnak: https://blindjourney.hu. Az alkotások örökbefogadásra várnak, mellyel nem csak az alapítvány munkáját lehet támogatni. Az ebből befolyt összeg teljes egészében a Kézzelfogható Alapítványt illeti.
További információ az alapítványról: https://www.kezzelfoghato.hu