Nőnapra időzítve három közterületet, parkot neveztünk el Zuglóhoz köthető ismert nőkről. Mától lehet sétálni az első magyar női országgyűlési képviselőről, Slachta Margitról és az első magyar mérnőknőről, Pécsi Eszterről elnevezett parkokban vagy épp a József Attila díjas költőnőről, Szécsi Margitról elnevezett téren. Zugló önkormányzata nem csak ezzel tiszteleg a nők előtt, de köztéri fogadóórát is tartottak a kerület vezetői, ahol virágot osztottak az arra járó hölgyeknek.
Zugló testülete még tavaly döntött arról, hogy kezdeményezi a fővárosnál, hogy több névtelen közterület nőről kaphasson nevet. Az első ütemben három park kapta nevét Zuglóhoz köthető ismert nőről.
- A Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet melletti eddig névtelen közterület adta magát, hogy az első magyar női országgyűlési képviselő nevét viselje. Slachta Margit (1884–1974) magyar katolikus szerzetesnő, a Szociális Testvérek Társaságának megalapítója, keresztény feminista politikus. Az elvei melletti bátor kiállása miatt szállóigévé vált róla, hogy „ő az egyetlen férfi a Nemzetgyűlésben”.
- Szécsi Margit (1928–1990) József Attila-díjas költő, Nagy László költő felesége, alkotótársa. A róla elnevezett tér közel van az Angol utca 18. számú ingatlanhoz, ahol egykor, a férjével közös otthonuk volt, és amely a férjéről elnevezett tér „tükörképe”.
- Pécsi Eszterről (1898–1975), az első magyar mérnöknőről nevezték el az Erzsébet királyné útja 78. szám alatti eddig névtelen közterületet. Ő volt az egyike az első négy nőnek, akik a Budapesti Műszaki Egyetemen tanultak. 1920. március 8-án pedig az első magyar mérnöknőként szerezte meg építész oklevelét.
Az utcatáblákat Horváth Csaba polgármester és Pécsi Diána önkormányzati képviselő, a női utcanevek kezdeményezője avatták fel. A jövőben pedig további közterek kaphatnak nevet nőkről. Így Gyenes Gitta, Hajnal Anna, Radák Olga, Ungár Margit, valamint Emese fejedelemasszony nevét viselő parkok lesznek hamarosan Zuglóban.
“ Budapesten több mint 2200 olyan közterület van, amely valós vagy fiktív személyről kapta a nevét. Ebből csupán 224 közteret neveztek el nőkről. Kötelességünknek éreztük, hogy ezen az arányon változtassunk”- mondta Horváth Csaba.
Zugló önkormányzata nem csak ezzel tiszteleg a nők előtt, de éppen a mai napon indult a népszerű köztéri fogadóóra sorozatunk, amelyen a zuglóiak időpontfoglalás nélkül kérdezhetnek a kerület vezetőitől. Nőnap alkalmából pedig virágot is osztottak az arra járó hölgyeknek.